Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Rahat Ortopedik Bot Seçmenin Püf Noktaları
15.12.2022

Rahat Ortopedik Bot Seçmenin Püf Noktaları

Küçük, dar ya da gereğinden büyük ayakkabılar, ayak problemlerinin başlıca sorunları arasında olduğu için ortopedik bot seçiminde de dikkat edilmesi oldukça önemli unsurlar vardır. Örneğin ortopedik bot numarası, seçimin en önemli adımıdır. Seçim yaparken ayak numarasına uygun modellere yönelmek gün içindeki hareketlerinizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Öte yandan botların görünümü de kullanım açısından büyük önem teşkil eder. Çünkü genel olarak ortopedik ayakkabı ve botların klasik modellerde olduğu düşünülür. Ancak Forelli koleksiyonları ortopedik bot açısından zengin bir yelpazeye sahiptir, böylece ayak konforunuz arttıkça stilinizden ödünden vermek zorunda kalmazsınız.

Rahat Kışlık Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Rahat, kalın tabanlı, kaymaz desenli, nefes alan astarlı ve ısı yalıtımı sunan kışlık ayakkabı modelleri arasında pek çok seçenek bulunur. Fermuarlı, bağcıklı ve cırt cırt kapama seçenekleriyle her kullanıcıya uyum sağlayan kadın, erkek ortopedik bot modelleri çeşitli renk ve stillerde sunulur. Gündelik giyimde sıkça tercih edilen kadın ortopedik bot çeşitleri özel davetlere uyum sağlayan topuklu modellere de sahiptir. Bu nedenle ortopedik bot modelleri arasında konforun yanı sıra stil açısından da seçim yapmanız mümkündür. Öte yandan birinci sınıf kalitede deriden yapılan kışlık ayakkabı çeşitleri kısa, uzun ve mid kesimleriyle sonbahardan soğuk kış aylarına kadar ayaklarınızı korumayı başarır. Hem soğuğa hem de olası ayak ağrılarına kadar güçlü bir koruma sunan kadın ortopedik bot seçenekleri klasik, postal, bootie gibi tasarımlar da içerir. Topuk modellerinde ise dolgu topuk ön plandadır ancak klasik kalın ve dayanıklı topuk çeşitleri de mevcuttur.

Konforunuzu Artıran Ortopedik Bot Özellikleri

Ortopedik kadın bot çeşitlerinin özellikleri genel anlamda hemen hemen aynıdır. Bunun sebebi ise birinci sınıf malzemeler kullanılması ve ayaklarda oluşabilecek pek çok soruna karşı önceden önlem alınmasıdır. Örneğin, ortopedik anne botları genişlik ve iç taban açısından tüm ayak tiplerine uyum sağlayacak şekle sahiptir. Özellikle gün sonunda şişen ayakların konforu için yeterli alan sağlar ve tüm gün kullanılması için hafızalı tabanla tamamlanır. Bu sayede ayağınızın şeklini alan size özel bir bota sahip olursunuz. Ortopedik erkek bot modelleri de aynı malzemelerden yapılır ve genel olarak taraklı ayakların rahat edebileceği geniş bir burun ile tamamlanır. Böylece Hallux Valgus gibi ayağın şeklinin bozulması sonucu ortaya çıkan problemlerle karşılaşmazsınız.

Ortopedik Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bot ya da ayakkabı seçimlerinde ortopedik olsun, olmasın dikkat etmeniz gereken pek çok detay vardır. Ancak söz konusu ortopedik bot olduğunda bu detay ve özellikler daha fazla önem kazanır. Özellikle ortopedik bot modelleri belirli bir problem hedeflenerek alınıyorsa sorunlu bölgede daha fazla konfor sağlamalıdır. Örneğin, düz taban ya da topuk dikeni taban problemlerinde iç malzeme ve şekli oldukça önemlidir. Düz tabanda ayak kemerini destekleyecek bir model tercih edilirken topuk dikeninde topuktaki baskının azaltılması hedeflenir ve yanlardaki destekler artırılır. Hallux Valgus için uygun olan ortopedik bayan bot modellerinde ise ayakların bunyon adı verilen çıkıntılarındaki baskı ve sürtünmeyi önleyecek esnek bölümler bulunur. Ayakkabıların yan kısımda bulunan bu esnek kısımlar taraklı ayaklar için de ekstra konfor sağlar.

Öte yandan ortopedik seçimlerinde numara en önemli konulardan biridir. Ayağınızı sıkan bir ortopedik bot işlevlerini kaybeder ve yarardan çok zarara neden olur. Aynı şekilde büyük gelen bir bot satın almanız da problemlere yol açabilir. Taban ve ayak parmaklarınızda sürtünmeye neden olur ve en önemlisi ayakkabının tabanı ile ayak kemerinizin konumu uyuşmadığından ayaklarınızın ağrımasına ve zamanla deforme olmasına sebep olur. Bu nedenle numara seçiminde Forelli’de yer alan ölçü rehberinden yardım alabilir, ayaklarınızın boyutuna uygun botu kolayca bulabilirsiniz. Siz de ortopedik bot kullanarak kış aylarını daha konforlu bir şekilde geçirmek ve aynı zamanda şık kombinlere imza atmak isterseniz, Forelli koleksiyonlarında bulunan özel ortopedik botları tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.