Ortopedik Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
23.03.2022

Ortopedik Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortopedik Ayakkabı Nedir?

Ortopedi; kemik, kas, eklem ve sinir sistemi ile ilgili bir daldır. Ortopedik ayakkabı ise; bu sistemlere yani ayağın anatomisine uygun olarak üretilen, ayağın her noktasına temas ederek, yükü her yere dağıtan ve içi dışı gerçek deriden yapılan ayakkabı türüdür. Ortopedik ayakkabıların taban kısmı mantardır ve hafif esnek bir yapıya sahiptir. Ayağa göre özel üretildiği için, bu tür ayakkabılar ayağı tamamen sarar. Böylece, ayak çukuru fazla olan ya da kemik çıkıntısı olan kişilerin rahat etmesini sağlar. Ortopedik ayakkabıları, günlük kullanılan ayakkabılardan ayıran şey, tıbbi açıdan taşıdığı işlevsellik ve özelliklerdir.

Erkek Ortopedik Ayakkabı

Ortopedik Ayakkabıların Özellikleri Nelerdir?

Özellikle çalışma hayatında, tüm gün ayakkabıyla dolaşıldığı için, kullanılan ayakkabının kalitesinin ve özelliklerinin bu kullanım şartlarına uygun seçilmesi gerekmektedir. Seçilmediği takdirde, bel, sırt ve kalçayla ilgili sağlık sorunlarına uzanan bir dizi sonuçla karşılaşılabilir. Ortopedik ayakkabı, özel olarak üretilen ayakkabılardır. Ayak kıvrımlarını, ayakkabının içinde bulunan desteklerle yüksekte tutar.  Ayak çukurlarında bulunan boşlukları tamamen doldurur. Ayakta bulunan beş nokta, vücudun tüm ağırlığını taşıyan merkez noktalarıdır. En iyi ortopedik ayakkabılar, mutlaka beş nokta amblemi taşımalıdır. Beş nokta özelliği taşıyan ayakkabılar özel tabanlı, yumuşak ve rahat ayakkabılardır. Tabanın zemine dengeli basmasına sağlar. Kadın ortopedik, erkek ortopedik ve çocuk ortopedik ayakkabı olmak üzere, her yaş grubuna uygun modeller üretilir. Tam ortopedik ayakkabılar, tek tip değildir. Mevsim ve giyilecek ortama göre, istenilen numaraya uygun, çok çeşitli ürün yelpazesi vardır. Ortopedik ayakkabıların, içi ve dışı gerçek deriden üretilmelidir. Deri doğal bir malzeme olduğu için, ayağın hava almasını sağlar ve bakteri oluşmasını engeller.

Ortopedik Ayakkabı Modelleri

Ortopedik Ayakkabıları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada satılan, özellikle yeni yürümeye başlayan bebekler için ortopedik olduğu söylenen ürünlere dikkat edilmelidir. Çünkü ortopedik ayakkabılar, özel üretilen ayakkabılardır ve ayağında rahatsızlığı olanların kullanması uygundur. Bebeklere ortopedik ayakkabılar yerine, patik gibi yumuşak ayakkabılar seçilmelidir. Kıvrıldığında, burunla topuk birbirine rahatça değebilmelidir. Bebeklerde ayakların sağlıklı bir gelişim sağlaması için, ayakların rahat bırakılması gerekir. Özellikle bu tür ayakkabılar; düz taban olup ilerde iyileşmesi beklenen ayaklarda, kalıcı düz tabanlığa neden olmaktadır. Bu noktada anne ve babalar çocuklarına ayakkabı seçerken, sağlıklı bir ayak için yumuşak yapılı bir ayakkabı, herhangi bir içe basma ya da düz tabanlık gibi teşhisler konulduğunda ise ortopedik ayakkabıları seçmelidir. Yetişkinler normal ve sağlık bir ayak için ayakkabı seçerken; ayağı dış etkenlerden koruyan, ayağı sıkmayacak ya da bol gelmeyecek şekilde ayağın hareketlerinin kısıtlanmadığı, ayağın yapısını bozmayan bir ayakkabı seçimi yapmalıdır. Ortopedik ayakkabı, ayakta ortopedik olarak bir sorun olduğu doktor tarafından onaylandığında, ortopedik ayakkabı kullanımı önerildiğinde satın alınmalıdır.

Ortopedik ayakkabıların marka ve fiyatları değişebilir. Kadın ortopedik ayakkabılarda, dolgu topuk, günlük ve spor ayakkabı modelleri rahatça bulunabilir. Yine erkekler için üretilen ortopedik ayakkabılarda, günlük, spor ve klasik ayakkabı modelleri göze çarpar. Bu seçenekler hem günlük kullanımda hem de klasik ve şık bir stilde değerlendirilebilir. Ayakkabı alırken, en uzun parmakla burun arasında yarım santimlik boşluk olmasına dikkat edilmelidir. Özel tabanlıklar ile normal ayakkabılar ortopedik ayakkabı haline getirilemez. Estetik kaygılardan uzaklaşıp, sorunların kalıcı olmadığını, ayağın anatomisine uygun üretilen ortopedik ayakkabılar sayesinde, rahatlık ve sağlığın bir arada olabildiği modelleri bulmanız mümkündür. Siz de ayak sağlığınıza uygun olabilecek ortopedik ayakkabı seçenekleri arasından tercihte bulunabilir, adımlarınızı en iyi şekilde destekleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.