Topuk Dikeni Neden Olur Topuk Dikeni için Ortopedik Ayakkabı

06 Eylül 2022
Topuk Dikeni Neden Olur Topuk Dikeni için Ortopedik Ayakkabı

Ağır işlerde çalışan bireylerde bu rahatsızlığın görülme oranı yüksektir. Teşhis konulduktan sonra uygun tedavi ve ortopedik ayakkabı desteğiyle hastalık kontrol altına alınabilir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Ayak kemiğinin topuk kısmında kalsiyum birikmesi sonucu oluşan kemik çıkıntısına topuk dikeni adı verilir. Bağ ve kas dokularında oluşan zedelenmeler ve darbe gibi durumlar topuk dikeni nasıl olur sorusunun cevabı olabilir. Ayağın uzun süre zorlanması ve tedavinin geciktirilmesine bağlı olarak kemik büyüklüğü 1,5 ila 4 cm arasında değişiklik gösterir. 1-1,5 cm ve üzeri kemik çıkıntıları röntgen çekilerek kolayca tespit edilebilirken daha küçük çıkıntılar röntgende gözlenemez; bu nedenle topuk dikeni sendromu adını alır.

Topuk dikeni bir anda ortaya çıkmaz genellikle zamana yayılan bir süreçtir. Belirtilerin oluşması bünyeye göre birkaç ay sürebilir. Bu nedenle topuk dikeni neden olur sorusunun birden fazla cevabı olabilir:

Uzun süre yürüyüş yapılması

• Vücudu ısıtmadan bir anda spor yapılması

 Diyabet

 Sert zeminlerde yapılan koşu tarzı egzersizler

 Ayak numarasına uygun olmayan ve ayağın rahat hareket etmediği ayakkabılar

Aşırı kilo

Ayak kemiğinde oluşan zedelenmeler

 Aşil tendonda oluşan gerginlik

 Topuk kemiğinde bulunan zarın aşınması

 Yaşa bağlı faktörler

Ayak kemerinde oluşan hasarlar

Ayağın farklı etkenlerden dolayı strese girmesi

Topuk dikeni ağrısı bazen dayanılmaz bir hal alabilir. Bu ağrı kemikten değil kemiğin yaptığı baskı sonucunda yumuşak dokuda oluşan ödem ve yaralanmadan kaynaklanır. Ayaklar uyku esnasında dinlenme halinde olduğu için sabah uyanır uyanmaz ayağın yerle temas ettiği ilk zaman dilimi ağrının en yüksek olduğu dönemdir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk kısmında başlayan ağrı, batma, şişlik veya sızı hissiyatı dışında topuk dikeni belirtileri nelerdir sorusunun cevabı birkaç maddeyle sıralanabilir:

Topuk bölgesinde kemik çıkıntısı oluşması

Şişlik ya da yoğun ağrı

 Yürümede zorluk, ayağın üstüne tam basamama hali

Dinlenme sonrası ağrının tekrarlaması

Bu belirtilerden bir veya birkaçı varsa Ortopedi ve Travmatoloji uzmanından randevu almanız gerekebilir.

Topuk Dikeni için Ortopedik Ayakkabı

Topuk dikeni rahatsızlığınız varsa bu soruna özel imal edilmiş olan rahat ortopedik ayakkabı modelleri tercih ederek ağrı, sızı gibi sorunları bir nebze olsun hafifletebilirsiniz. Ortopedi uzmanlarının da tavsiye ettiği bu ayakkabılar, gün içinde daha rahat hareket etmenizi sağlayabilir. Sadece ayakkabı olarak değil aynı zamanda sıcak yaz günlerinde topuk dikeni için ortopedik terlik de kullanabilirsiniz.

Topuk dikeni için ayakkabı alırken en az 3 parmak kalınlığında topuk boyu olan modelleri tercih etmelisiniz. Yere düz basmayan ve topuktaki yükü hafifleten bu ayakkabılar, yürürken ayakta oluşan basıncın yarattığı hassasiyeti önlemeye yardımcı olur. Eğer spor ayakkabı giymeyi seviyorsanız ortopedi uzmanından topuk dikeni için spor ayakkabı tavsiyesi de alabilirsiniz. Darbeyi emen teknolojisi sayesinde sıradan bir spor ayakkabıdan daha rahat olan bu ayakkabılar sayesinde konforlu hareket edebilirsiniz.

Topuk dikeni için üretilen ayakkabılar ağrıları hafifletmek amacıyla özel teknolojiye sahiptir. Ayakkabıların bazı özellikleri şöyle sıralanabilir:

• Çıkarılabilen ortopedik tabanlıkları vardır.

Antialerjenik ve hijyenik yapıya sahiptir.

Genellikle hakiki deriden üretilir; bu nedenle hassas bakım yapılmalıdır.

Tabanları kaymayı önler.

Ortopedik ayakkabıları kullanırken ve saklarken kullanma talimatına uymanız ayakkabınızın ömrünü uzatır. Makinede yıkamak ya da aşırı sıcak ortamlarda bırakmak gibi sıklıkla yapılan hatalar ayakkabınızın çabuk yıpranmasına sebep olur.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.