Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
26.12.2022

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcıların en merak ettiği "Topuk dikeni neden olur?" sorusunun pek çok yanıtı vardır. Ancak ayaklarda oluşan topuk dikeni dahil pek çok rahatsızlık yanlış ayakkabı seçiminin bir sonucudur. Rahat yürümek ve koşmak gün içindeki faaliyetlerinizi tamamlamanız için son derece önemlidir. Bu nedenle ayaklarınızın her açıdan sağlıklı olması gerekir. Topuk dikeniniz ya da başka bir sorununuz olsun olmasın ayaklarınıza dikkat etmeli, doğru ayakkabı seçimi ile ayaklarınızı topuktan parmak uçlarına kadar desteklemelisiniz. Gelin topuk dikeni nedir? Topuk dikeni olanlar için ayakkabı seçimi nasıl olmalı konularına birlikte göz atalım.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiği üzerindeki tendon plakasının kireçlenmesidir. Topuk kemiğinin kireçlenmesi herhangi bir şikayete neden olmak zorunda değildir, ancak buna düzenli olarak plantar fasiit olarak da bilinen, ayağın alt kısmı boyunca uzanan ve topuk kemiğini topuk kemiğine bağlayan tendonun ağrılı bir iltihabı eşlik eder. Tendonun topuk kemiği ile olan bağlantısı gerilir, tahrişe neden olur ve sonra iltihaplanır. Bu nedenle, topuk dikeni terimi tek bir sorunun değil topukta meydana gelen birkaç sorunun genel adıdır.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Topuk dikeninden muzdarip olduğunuzu gösteren birkaç semptom vardır. En yaygın şikayetleri sizler için listeledik.  Topuk dikeni nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız şu belirtilerin kendinizde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Ağrılı bölgeye baskı uyguladığınızda, sabah yataktan kalktığınızda, herhangi bir destek almadan çıplak ayakla yürüdüğünüzde,  uzun süre ayakta durduğunuzda, bir süre oturduktan sonra yürümeye başladığınızda ve egzersiz için ısınma esnasında ağrı hissediyorsanız topuk dikeniniz olabilir. Topuk dikeni ile ilgili dikkat çekici olan şey, oturduğunuzda veya yattığınızda şikayetlerin çoğu zaman ortadan kalkmasıdır.  Ancak tüm topuk dikeni belirtileri aynı anda görülmeyebilir.

Topuk Dikeni için Ortopedik Ayakkabı Modelleri

Topuk dikeni için ayakkabı modelleri vardır ve bu ayakkabılar özel tabanı sayesinde gün içinde daha rahat hareket edebilmenize yardımcı olur. Topuk dikeni ayakkabısı genellikle ayaklarınızı genel anlamda korumak ve rahat ettirmek için dizayn edilen özel ayakkabıdır. Bu nedenle ortopedik ayakkabı modelleri arasında rahatlıkla topuk dikeni için ayakkabı ve terlik bulunabilir. Öte yandan topuk dikeni ortopedik ayakkabı farklı olarak topuğa özel taban içerebilir ya da değişen taban özelliği sayesinde topuğu destekleyecek ek bir ped konulabilir. Çünkü topuk dikeni için ortopedik terlik modellerinde genellikle ayağı yanlardan destekleyen ve topuktaki baskıyı azaltmak için orta kısımda daha yumuşak bir alan bulunur. Böylece yük yanlara dağıtılır ve diken sizi rahatsız etmez.

Topuk dikeni terliği modelleri ortopedik terliklerden oluşur ve klasik, spor ve gündelik stillerde üretilir. Bu nedenle hemen her etkinlikte giyilebilecek kadar şık ve rahattır. Bununla birlikte topuk dikeni için tasarlanan terlik çeşitleri nötr renklerden kırmızı, dore, altın ve gümüş gibi dikkat çekici renklere kadar rahatlıkla bulunabilir. Ağrılarınızı azaltmak ve tedavi sürecinizi daha konforlu hale getirmek için tasarlanan en iyi topuk dikeni terliği aynı zamanda stilinize hitap etmeyi başaran modellerden oluşur. Siz de kendinize en uygun topuk dikeni terliği ve ayakkabısını arıyorsanız Forelli'nin ortopedik özellikleriyle öne çıkan zengin ürün yelpazesine göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.