Taraklı Ayak Nedir?

04 Nisan 2022
Taraklı Ayak Nedir?

Ayaklarda bulunan tarak kemikleri bazı kişilerde farklı yapıda olabilir. Buna taraklı ayak adı verilir. Taraklı ayaklar geniş bir görünüme sahiptir. Bazı durumlarda yapısal bozuklukların da eşlik ettiği tarak ayak yapısı, ortopedik ayakkabılar giymeyi gerektirebilir. Bu sayede ayak konforu sağlanarak taraklı yapının dezavantajları azaltılabilir.

Tarak olarak adlandırılan kısım, ayakların yere temas ettiği geniş ölçü alanıdır. Taraklı ayak ise tarak kemiklerinin uzun olması durumunda ortaya çıkan ayak yapısına verilen isimdir. Bazı durumlarda baş parmağın biraz aşağısında yer alan kemik de dışa doğru eğilebilir. Bu durum, halluks valgus olarak bilinen yapısal bozukluğa işaret eder. Bazı hastalıklar sonucunda ya da uzun süre boyunca topuklu ayakkabı giyilmesiyle hallux valgus gibi yapısal bozukluklar görülebilir. Bu tür riskleri en aza indirmek için ortopedik ayakkabı seçeneklerini tercih etmek gerekir.

Taraklı Ayak Neden Olur?

Tarak kemiklerinin uzun ve geniş olmasının sonucunda ayağın ön kısmı daha büyük görünebilir. Taraklı ayak genetik etkenler, yanlış ayakkabı kullanımı, ayak kırıkları ve çeşitli kazalar sonucunda tetiklenebilir. Taraklı ayak ayakkabı seçimi bu açıdan oldukça önemlidir. Ortopedik özelliklere sahip ve konforun ön planda olduğu tasarımlar taraklı ayaktan kaynaklanan ağrı problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle mevsim koşullarına uygun olarak ortopedik ayakkabı ve terlik modellerini tercih etmek gerekir.

Ortopedik Erkek Ayakkabı

Taraklı Ayaklar için Ayakkabı Seçimi

Taraklı ayaklara ayakkabı seçerken anatomik açıdan sağlıklı modellere ulaşmak mümkündür. Bu ayak yapısına sahip kişiler asla sivri burunlu ayakkabılar giymemelidir. Çünkü bu ayakkabılar taraklı ayaklar için ağrı verici ve rahatsız edicidir. Burun kısmı geniş olan ayakkabı tasarımları taraklı ayaklara sahip olanların konforlu bir kullanım deneyimi yaşamasına yardımcı olur. Burun kısmında bulunan ortopedik destekler, ayağı darbelere karşı koruyarak rahat bir kullanım sunar. Taraklı ayaklar için kadın ayakkabı seçimi yaparken yüksek topuklu ayakkabılar yerine omurga duruşunu dengeleyen modellere yönelmelisiniz. Bunun yanı sıra halluks valgus ayakkabısı olarak da bilinen, alçak topuklu ve taban desteği sunan seçenekler oldukça kullanışlıdır. Ayağı ortopedik destek materyalleri ile nazikçe saran ayakkabılar, uzun yürüyüşler için de idealdir. Taraklı ayaklar için erkek ayakkabı modelleri geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ayak sağlığınızı korurken beğenilerinizi ve tarzınızı yansıtan şık tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Ortopedik Kadın Ayakkabı

Taraklı Ayaklar için Ayakkabı Modelleri

Taraklı ayak yapısına sahip kişiler ayak tarağı çevresini ölçerek en uygun ayakkabı modelini tercih edebilir. Böylece geniş tarak yapısından kaynaklanan deformasyonlar ve ağrı riski en aza indirilir. Taraklı ayaklar için spor ayakkabı seçimi yaparken ayakkabının ön ve yan kısmının baskı oluşturmadığından emin olmak gerekir. Ayakkabı giyildiğinde tarak kemiğinde ağrı ve basınç hissi oluşuyorsa bu tür modellerden uzak durmalısınız. Ayağı sıkan modeller deformasyon riskini de artırır. Taraklı ayak tedavisi sürecinde ortopedik terlik ve ayakkabı modellerine yönelebilirsiniz. Esnek yapılı bu tasarımlar, sportif görünümleri ile tarzınızı yansıtırken ayak konforunu artırmaya yardımcı olur. Taraklı ayağa uygun ayakkabı ayakları nazikçe ve konforla saran modeldir. Bu nedenle tam ayakkabı numaranıza uygun modelleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Tam numara ortopedik ayakkabılar etkili ve sağlıklı bir destek oluşturarak yürüyüş deneyiminizi daha konforlu hale getirir. Ön kısmı geniş olan ve ortopedik destekli detaylara sahip ayakkabı modelleri ile taraklı ayakların maruz kaldığı baskı azaltılabilir. Ayakların yandan, üstten ve önden desteklenmesi bu açıdan oldukça önemlidir. Ayağın şeklini alan iç taban yapısı yürüyüş konforunu artırırken kişiye özel bir doku oluşturur. Böylece uzun süreli yürüyüşler yapmak kolaylaşır ve en hareketli günlerde bile ayak ağrısı riski azaltılabilir.  

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.