Taraklı Ayak Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

10 Ocak 2023
Taraklı Ayak Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Ayak parmaklarının bağlı olduğu bölüme tarak adı verilir ve tarak kemiği uzun olduğunda bu ayak yapısına taraklı ayak denir. Bu kemiğin uzun olması yüksek bir oranda olmasa da bazen halluks valgus adı verilen ayak problemine yol açar. Ancak bu kendiliğinden oluşan bir sorun değildir. Yanlış ayakkabı seçimi ya da duruş bozukluğu gibi nedenlerle tetiklendiğinde ortaya çıkar. Duruş bozukluğu ise omurga ve belinizle alakalıdır. Bunun dışında yanlış ayakkabı seçimleri de duruşunuzu ve dolayısıyla ayak yapınızı etkiler. Taraklı ayaklarda bu nedenle ayakkabı seçimi ve seçilen ayakkabının belirli noktalarda esnek olması ve diğer noktalarda ayağı desteklemesi oldukça önemlidir.

Taraklı Ayak Nasıl Olur?

Taraklı ayak görünümü diğer ayak yapılarına göre daha geniştir. “Taraklı ayak nasıl olur?” ya da “taraklı ayağa sahip olduğumu nasıl anlarım?” diye merak ediyorsanız, bir kağıt üzerine basarak ayaklarınızın çerçevesini kalem ile işaretleyebilirsiniz. Ayak parmaklarının bulunduğu bölüm normalde de topuğa göre biraz daha geniştir, ancak fark olmasından fazlaysa taraklı bir ayağa sahipsiniz demektir. Tarak kemiklerinin genişliği ayaklarınızın daha geniş görünmesine neden olur ve genel anlamda geniş ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Çünkü dar ayakkabılar kemiklerinize baskı uygular ve zamanla ayaklarınızda yapısal sorunlar meydana gelmesine sebep olur. Çünkü kemikler sıkıştığında ayak parmaklarınız için yeterli alan olmaz ve özellikle baş parmağınız diğer parmaklara doğru yön değiştirir. Bu da halluks valgus adı verilen rahatsızlığa yola açar. “Taraklı ayak zararları neler? İlerlemiş taraklı ayak ne demek?” soruları da sıkça merak edilen konulardır ve bu durumda halluks valgus rahatsızlığı söz konusudur.

Taraklı Ayak Nasıl Düzelir?

Taraklı ayak oluşumunun nedeni genel olarak genetik faktörler, yanlış ayakkabı seçimi, dar, yüksek topuk ayakkabının sık kullanımı, ayak kırıkları, yaralanmalar ve kazalardır. Bu nedenle ayaklarınız pek çok şekilde ve sonradan taraklı bir görünüme sahip olabilir. genellikle estetik açıdan bir problem gibi görünse de yürüme bozukluklarına ve ağrıya neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kemik problemi olduğu için ise genel anlamda cerrahi müdahale gerektirir. Ancak bu kemik açısına ve ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Çünkü sonradan meydana gelen taraklanma zaman içinde olduysa bazı ameliyatsız uygulamalarla zamanla bir miktar düzelebilir. Öte yandan tedavi sırasında ayaklarınızı desteklemek için doğru ayakkabıları tercih edebilirsiniz, fakat taraklı ayak ayakkabı sorunu da oluşturabilir. Çünkü ayakkabılar genel olarak belirli standartlarda üretilir ve daha çok dar tekdüze bir yapıya sahiptir. Bu nedenle taraklı ayak ayakkabı seçimlerinde daha geniş tabanlı ayakkabılara yönelmek en iyisidir.

Taraklı Ayaklar için Ayakkabı Nasıl Olmalıdır?

Ortopedik ayakkabılar pek çok ayak sorunu için üretilebildiğinden geniş, taraklı ve halluks valgus problemi olan ayaklara özel üretilen ayakkabılar seçebilirsiniz. Ortopedik ayakkabı çeşitleri tabanda geniş, topukta destek ve esnek bir saya ile tamamlanır. Taraklı ayaklar için üretilen ortopedik ayakkabıların ortak noktası ise ayak kemiğinin çıkıntı yaptığı kısımda esnek ek bir parça bulunmasıdır. Bu parça ayak kemiğini destekler ve baskıdan aşınmasını önlemeye yardımcı olur. Bu sayede tüm gün ortopedik ayakkabılar giyebilirsiniz. Terlikler ise genel olarak açık ayakkabılar olarak bilinir, ancak ön kısımda dar bir yapıya sahipse yine parmaklarınızın ve kemiğinizin sıkışmasına neden olabilir. Terlik seçimlerinizi de ortopedik modeller arasından yapmanız tavsiye edilir. Öte yandan ortopedik ayakkabı kadar bot seçimi de önemlidir. Taraklı ayaklar için bot ortopedik modeller arasında tercih edildiğinde kış aylarında da rahat edebilirsiniz. Siz de tüm yıl siz de ayaklarınızı rahat ettirmek isterseniz Forelli'nin geniş ürün yelpazesine göz atabilir, özel taban ve teknolojilerden yararlanabilirsiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.