Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?
23.03.2022

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

İyi ayakkabıları tercih etmek, kendinizi en iyi şekilde hissetmenize ve rahatsızlıkların önüne geçmenize destek olabilir. Giydiğiniz ayakkabı yalnızca ayak değil tüm vücut sağlığınızı ve görünüşünüzü etkileyebilir. Bu nedenle bir ayakkabı alırken sadece modaya değil ayak konforuna da odaklanmanız önemlidir.

Ayak Sağlığı için En İyi Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayaklarınızı koruyan ancak yine de zemini hissetmelerine ve ihtiyaç duydukları esnekliği geliştirmelerine izin veren ayakkabıları akıllıca seçmek, optimal ayak sağlığını gerçekleştirmede ve doğal ayak sağlığı mirasınızı geri kazanmada çok önemlidir. Ayak sağlığı için en iyi ayakkabıyı seçmenize yardımcı olabilecek önerileri aşağıda bulabilirsiniz:

Egzersizden sonra veya günün sonunda ayakkabı satın alın. Ayaklarınızın en büyük olduğu sırada ayakkabı satın almanız idealdir.

Tasarım kusurları olan ayakkabılardan kaçının. Bu madde, problemli ayaklar için ayakkabılar seçerken son derece önemli bir faktördür.

Doğal ayak anatomisine uygun ayakkabıları tercih edin. Ayak şekline uygun olarak ayakkabının en geniş kısmının ayağınızın ucunda değil, parmak uçlarınızda olması gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle kadınlar için üretilen çeşitli dar ve anatomik olmayan ayakkabı modelleri, çok sayıda sağlık sorunu yaratma potansiyeline sahiptir. Bu açıdan bayan ortopedik ayakkabı modellerini seçebilirsiniz.

Bir spor yapıyorsanız, o spor için tasarlanmış bir ayakkabı seçin. Günlük kullanım için bir ayakkabı alacaksanız tam ortopedik terlik modelleri de seçebilirsiniz.

Ayakkabıları giyerken ayak parmaklarınızın rahat hareket edebildiğini kontrol edin. Unutmayın, yürürken veya koşarken ayağınızın ayakkabı içinde hareket etmesi için alana ihtiyacınız vardır.

Erkek Ortopedik Ayakkabı

Alacağınız ayakkabı modeli ile giymeyi planladığınız çorap türünü mutlaka alışveriş sırasında yanınızda bulundurun.

Yaş artışı ile birlikte ayak yapınız genişleyerek değişir. Bu nedenle her zaman aldığınız ayakkabı numarasından farklı numaraları da göz önüne alın. Aynı zamanda bir ayağınız daha büyükse, daha büyük bir numaraya sahip ise daha büyük numaraya sahip olanı seçmelisiniz.

Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı denerken içerisinde biraz zaman geçirin. Rahat hissettirip hissettirmediğini öğrenmek için denediğiniz ayakkabılarla yürüyün veya koşun. Ayakkabı modelinin içerisinde ayak topuklarınızın tam oturup oturmadığını, kayma olup olmadığını kontrol edin.

Bir ayakkabının sadece estetik görünümünden ziyade konfor seviyesine önem verin. Ayakkabı ebatları, görünümleri ve konfor seviyeleri farklı üreticilere göre değişebilir.

Özellikle yazlık ayakkabı seçimi için önemli olan genişlik, yaz aylarında fazlasıyla şişen ayaklar açısından oldukça önemlidir. Yazlık ortopedik terlik modelleri sıcak havalarda rahatlıkla tercih edilebilir.

Ayağınızda alerji, tahriş gibi problemler yaratabilecek malzeme türünün kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için ayakkabıları inceleyin.

Ayakkabının tabanlarını inceleyin. Keskin nesnelerden koruma sağlayabilecek kadar sağlam mı? Ekstra destek sağlıyorlar mı? Ayakkabının her iki ayağınızda da nasıl hissettirdiğini anlamak için sert yüzeylerde yürümeye çalışın.

Ayakkabının ucunda en az 1‒1,5 cm boşluk olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu boşluk, yürüdüğünüz sırada ayağınıza yeterli alan yaratır. Ayakkabı rahat olmalı, ancak sıkı olmamalıdır.

Bir spor yapıyorsanız, o spor için tasarlanmış ayakkabılar giymek iyi bir fikirdir. Tenis, golf, futbol, ​​koşu, bisiklet ve diğer sporlar için tasarlanmış özel ayakkabılar bulunur. Ayakları belirli aktivitenin streslerine karşı en iyi şekilde korumak için her birinin farklı bir tasarımı, malzemesi ve ağırlık özelliği vardır.

Kadın Ortopedik Ayakkabı

Konforlu Ayakkabı Seçiminin Önemi

Ayakkabılarınız çok sıkı, çok gevşek veya yeterince destekleyici değilse, fiziksel aktiviteniz ayaklarınıza, ayak bileklerinize, alt bacaklarınıza ve diğer eklemlerinize baskı uygulayabilir. Devam eden bu baskı, ağrı ve yaralanmalara katkıda bulunabilir. Ancak doğru ayakkabı, ayaklarınızın sağlıklı kalmasına ve vücudunuzun yaralanmalara karşı korunmasına yardımcı olabilir. En rahat ayakkabı, ayaklarınızı destekleyen, rahat hissettiren ve ayaklarınıza tam oturandır. Aktivitelerinize, ayak sorunlarınıza ve yaşam tarzınıza uygun bacak ve eklemlerinizi korumaya yönelik tam ortopedik ayakkabı modellerini seçerseniz daha rahat hareket edersiniz.

Ayakkabılar basıncı azaltmaz. Ancak bu kuvvetin uygulanması için geçen süreyi artırırlar. Böylece vücudun uyum sağlamak için zamanı olur. Ayakkabınız, yere değdiğinde ayağınızın hizalanmasına yardımcı olmalıdır. Bu şekilde ilk kullanımdan itibaren rahat hissedersiniz. Kötü ayakkabı seçimi, tendon ağrısı, batık tırnaklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, duruş sorunları ve bel ağrısı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sorunlar, yaşam kalitenizi bozabilir. Unutmayın, doğru ayakkabı ayak ağrısını önlemeye, azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.  O halde doğru ayakkabıyı bulmak için harekete geçmelisiniz.

Sonuç olarak, ayak sağlığına uygun ayakkabıların seçilmesi, ayak sağlığı bakımından en önemli hususlardan biridir. Bu anlamda üretim yapan ve sağlıklı ayakkabı markaları içerisinde yer alan Forelli, her tarza ve ihtiyaca hitap eden, hem ayak sağlığınızı hem de şıklığınızı ön planda tutan en iyi ortopedik ayakkabı modelleri ile öne çıkar. Forelli konforlu ayakkabı seçenekleri, vücudunuzun tüm yükünü üstlenen ayaklarınızı rahatlatarak, ayak sağlığınız için büyük bir adım atmanızı sağlar. Siz de, Forelli ortopedik ayakkabı tavsiye ve değerlendirmelerini inceleyerek ortopedik erkek ayakkabı ve ortopedik kadın ayakkabı modelleri arasından seçiminizi hemen yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.