x

Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

21 Haziran 2022
Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

Yaz aylarında hayat kurtarıcı olan ortopedik terlikler, hem pratik hem de ayak sağlığınızı destekleyen seçeneklerdendir. Alışverişte, sosyal etkinliklerde, okulda ve işte giyilebilen ortopedik terlikler özellikle sıcak havalarda konforlu kullanım özellikleriyle öne çıkar. Ortopedik terlik seçiminden maksimum fayda sağlamak ve aldığınız modeli uzun yıllar kullanmak için ayak sağlığınıza uygun ürünler tercih etmeniz önem taşır. Ayak problemleriniz için doktorunuzun görüşlerini alarak ortopedik terlik modelleri arasından seçim yapabilir, sıcak havalarda ayaklarınızda oluşabilecek sorunların önüne geçerek sağlıklı adımlar atabilirsiniz. Peki, ortopedik terlik nasıl olmalı? İşte ortopedik terlik seçimi hakkında bilinmesi gerekenler.

Ortopedik Terlik Nedir?

Doktor terliği, hastane terliği veya sabo olarak da adlandırılan ortopedik terlik, ayak anatomisiyle uyumlu özellikler sergileyen bir terlik modelidir. Uzun saatler ayakta çalışan hastane personelleriyle özdeşleştirilen bu terlikler, ayak problemleri yaşayan birçok kişi tarafından kullanılır. Ayak anatomisine uygun olmasının yanı sıra kaliteli malzemelerden üretilen ürünler, hareket kabiliyetini ve çalışma konforunu üst noktaya taşır.

erkek terlik siyah

Ortopedik Terlik Nasıl Olmalı?

Ortopedik terlik seçiminde aşağıdaki noktalara dikkat ederek uzun yıllar giyebileceğiniz bir modele sahip olabilirsiniz. Terlik seçerken dikkat etmeniz gereken 5 önemli püf noktası ise şu şekildedir:

Doğru Numara Seçimi

Ayakkabı numarası ile aynı ortopedik terlik numarasını seçmek kalıplardaki farklılıklar nedeniyle her zaman mantıklı değildir. Bu nedenle satın almak istediğiniz ortopedik terliği mutlaka denemelisiniz. Pek çok kişi “Ortopedik terlik bir numara küçük mü alınır?” sorusunu merak eder. Ortopedik terlik numarası seçerken ayakkabı numaranızın bir küçüğünü seçebilirsiniz. Ayakkabı alışverişinin aksine terlik alırken gündüz saatlerini tercih etmeli, ayaklarınız henüz şişmemişken tam terlik numaranızı belirleyerek alışverişini tamamlamalısınız.

Hava Alabilen Yapı

Ortopedik terlik alışverişinde seçtiğiniz modelin delikli olması ve rahat hava alabilen bir yapıda tasarlanması önemli detaylardandır. Hava alan terliklerde terleme ve koku sorunu oluşmaz, dolayısıyla mantar riski ortadan kalkar.

kadın terlik bej

Ayak Anatomisine Uygunluk

Ortopedik terliklerde ayak anatomisine uyum sağlayan kavisler bulunur. Parmakları ve ayağın iç kısmını tamamen kavrayan kavisler sayesinde ayağın her bir noktası uygun şekilde kavranır ve konforlu bir kullanım gerçekleşir.

Adım Desteği

Ortopedik terliklerin tarak bölümünde hafif destekli olan ve basış konforunu artıran kavisli bir yapı olmalıdır. Bu yapı eklem, diz ve omurga bölgelerini korumaya yardımcı olur.

Kaymaz Taban Özelliği

Kadın ortopedik terlik modelleri seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de kaymaz taban özelliğidir. Kaymaz tabana sahip ürünler, ıslak alanlarda düşme riskini minimum seviyeye indirirken aynı zamanda rahat bir yürüyüş deneyimi vadeder.

kadın terlik siyah

Kaliteli Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlik çeşitleri genellikle köpük veya poliüretan taban malzemelerinden üretilir. Yumuşak yapısı ile öne çıkan modellerin üst yüzeyi delikli tasarıma sahiptir. Kadın ve erkek kullanıcılar tarafından tercih edilen ortopedik ürünlerin bir diğer kullanıcı grubu ise çocuklardır. Gün boyu koşturan ve oyun oynayan çocuklar, ortopedik modellerle birlikte özgürce hareket etme şansı yakalar.

Ortopedik terlik modelleri arasından seçim yaparken giyim stilinize göre karar verebilirsiniz. Eğer zamansız bir model istiyorsanız desensiz ve düz renkte ürünlere yönelebilir, ortopedik terliklerinizi uzun yıllar modası geçmeden kullanabilirsiniz. Özel günlerde ve davetlerde konforlu bir şıklık için değerlendirebileceğiniz ortopedik terlik modellerinin yanı sıra günlük hayatta ise daha rahat ve spor bir stil oluşturabileceğiniz seçeneklere de göz atabilirsiniz.

Siz de Forelli’nin kadın ve erkek ortopedik terlik modelleri arasından favorilerinizi hemen belirleyerek dilediğiniz ürüne cazip avantajlarla sahip olabilir, konforlu bir kullanım deneyimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortopedik tabanlık, ayakkabının rahatlığını artırmaya yardımcı olur. Ayak bölgesine binen yükün eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olarak ayağınızın rahat etmesini sağlar.

Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

27 Haziran 2022
Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

Gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan ayakların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için doğru ayakkabı seçimi yapılması gerekir.

Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

24 Haziran 2022
Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

Ayak anatomisinde meydana gelen değişiklikler bazen farklı sorunlara neden olabilir.

Hangi Ayakkabılar Terletmez?

23 Haziran 2022
Hangi Ayakkabılar Terletmez?

Ayakkabı seçimi yaparken, terleme gibi problemlerin önüne geçebilmek için yaz aylarında ayak sağlığına uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

22 Haziran 2022
Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

Ayak ve bacak anatomisine uygun ayakkabı seçimi özellikle ayak problemleri olanlar için önemlidir. 

Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

21 Haziran 2022
Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

Yaz aylarında hayat kurtarıcı olan ortopedik terlikler, hem pratik hem de ayak sağlığınızı destekleyen seçeneklerdendir.

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

20 Haziran 2022
Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Ayak sağlığını koruyabilmek için birçok etkene dikkat edilir. Ayağa uygun numara seçilmesi, ayakkabının eklem ve kemik yapısına uygun olması, ortopedik taban tasarımına sahip olan ayakkabıların tercih edilmesi dikkat edilmesi gereken noktalardır.

En iyi 5 Erkek Ortopedik Ayakkabı Tavsiyesi!

17 Haziran 2022
En iyi 5 Erkek Ortopedik Ayakkabı Tavsiyesi!

Günlük hayatın koşturmacasında uzun saatler ayakta kalma sonucunda ayaklarda pek çok sorun oluşabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.