Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?
29.06.2022

Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

Günlük tempoya rahat bir şekilde devam edebilmek için ayak sağlığına önem vermeniz gerekir. Bunun için yapılabilecek en önemli şeylerden birisi ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçerken bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Bu unsurlardan bazıları ayak yapısında genetik problemler, bel, diz ve eklem ağrılarıdır. Ortopedik ayakkabı ile birlikte ortopedik tabanlık da bu problemleri çözmeye yarar. Bu sebeple ayakkabı ve tabanlık seçimi ayak sağlığınızı koruyarak daha rahat bir yaşam sunar. Peki, ortopedik ayakkabı tabanı ne işe yarar?

Ortopedik Ayakkabı Tabanı Nedir?

Ortopedik ayakkabı tabanı ayak üzerindeki baskıyı sağlıklı ve doğru bir şekilde dağıtılması amacıyla üretilen bir malzemedir. Rahat ayakkabı veya ortopedik tabanlık internette kolayca bulunabilir. Dikkatli edilmesi gereken hususlardan birisi ne amaçla kullanılacağıdır. “Tabanlık işe yarar mı?” sorusu, ortopedik sorun yaşayan pek çok kişi için merak konusudur. Tabanlık seçimi kullanım alanına göre yapılmalıdır. Örneğin; günlük yaşamda kullanılacak tabanlıklar ince olmalıdır. Bunun yanı sıra koşu ayakkabısı için alınacak tabanlık ise esnek ve hafif olmalıdır. İnternette birçok marka ortopedik tabanlık bulunsa da seçim yapmak zor ve önemli bir konudur. Kendi başınıza alacağınız tabanlık her ne kadar iyi yorumlara da sahip olsa beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Bu yüzden bir uzmana danışmak ve kişiye özel ortopedik tabanlık yaptırmak çok önemlidir.

siyah ortopedik erkek ayakkabı

Kişiye Özel Tabanlık Ne İşe Yarar?

Kişiye özel ortopedik tabanlık genellikle bilgisayar destekli cihazlar aracılığıyla çeşitli ölçümler yapıldıktan sonra sadece o kişiye özel olacak şekilde üretilir. Bu yüzden kişiye özel tabanlıklar başka yerlerden alınan tabanlıklara göre daha iyi performans gösterir. Peki, kişiye özel tabanlık ne işe yarar? Kişiye özel tabanlıkların doğuştan veya daha sonradan ortaya çıkan birçok problemi çözdüğü gözlemlenmiştir. Aşağıdaki problemlerden biri veya birden fazlasına sahip olanlar, kişiye özel tabanlık tercih etmelidir:

Topuk Dikeni: Ayakta topuğa yakın bölgede tendon zedelenmesi yüzünden oluşur. Uygun tabanlık ile cerrahi müdahale olmadan çözülebilir.

Düz Tabanlık: Ayağın iç kısmında yürüyüşü kolaylaştıran ve yaylanmayı sağlayan bir kavis bulunur. Bazı kişilerde bu kavis bulunmadığı veya yeterli olmadığı için düz tabanlık denilen problem ortaya çıkar. Ortopedik tabanlık ile bu durumun ilerlemesi engellenebilir ve kişinin ağrıları azalır.

Çukur Taban: Ayak taban çukurunun normalden fazla bükülmesine çukur taban denir. Bu yüzden vücut ağırlığı gereğinden fazla topuklara ve parmaklara biner. Doğru tabanlık ile ağrılar azaltılabilir.

İçe Basma: Genellikle bebekler ve çocuklarda sık görülür. Yürüyüş sırasında ayakların düz olarak bakması yerine içe doğru bakması durumudur.

Dışa Basma: Yürüme esnasında ayakların dışa doğru bakması durumudur. Tabanlık kullanımı ile ayakların doğru yöne bakması sağlanabilir.

Sahip olunan sağlık problemlerine ve kişinin kendi ayağına özel üretildiği için tabanlıkların ortak olarak başkalarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Ayak numarası aynı olsa bile ayak yapısı birçok yönden farklı olabileceği için ortak kullanım sağlıklı değildir. Kişiye uygun olmayan tabanlık kullanımı sahip olunan problemlerin ilerlemesine bile yol açabilir. Kişiye özel üretildikleri için birçok farklı çeşitte ortopedik tabanlık vardır.

siyah ortopedik kadın ayakkabı

Ortopedik Tabanlık Yorumlar

Ortopedik ayakkabı tabanlıkları sağlık problemlerini çözmek için kişiye özel üretildiği için birçok farklı çeşidi vardır. Bu durumda en iyi ortopedik tabanlık hangisi? En başta sağlık problemlerini göz önünde bulundurarak kişi kendisine en uygun tabanlığı seçmelidir. Ortopedik silikon tabanlık ne işe yarar? Ortopedik silikon tabanlık ise genellikle topuk bölgesinde ağrı çekenler tarafından tercih edilen bir türdür. Rahat yapısı sayesinde özellikle topuk bölgesindeki ağrıları azaltarak konfor sunar. Silikon tabanlık ayakkabıya nasıl yerleştirilir sorusunun cevabı kolaydır. Hiçbir alete gerek duymadan el ile ayakkabının tabanına yerleştirip kullanılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.