Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha konforlu bir yaşam için rahat bir ayakkabıya sahip olmak oldukça önemlidir. Ayağınızın ayakkabının içerisinde rahat etmesi hem gündelik koşuşturmaca içerisinde hem de spor yaparken size avantaj sağlar. 

Ortopedik taban çeşitleri tasarlanırken vücut anatomisinden ilham alınır. Ortopedik tabanlıklar uzman görüşleri alınarak belirli ölçüler doğrultusunda üretilir. Ancak ileri seviye yürüme problemi yaşayan hastalarda, hastaya özel olarak da tabanlık tasarlanabilir. Ortopedik tabanlık seçimi yaparken belirli noktalara dikkat ederseniz ayağınızın daha fazla rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Seçmenin Püf Noktaları

Tabanlık seçimi yaparken “Tabanlık neye göre alınır?” sorusuna yönemek oldukça önemlidir. Ortopedik tabanlık satın alırken kullanım alanınıza karar vermeniz gerekir. Günlük hayatta kullanacağınız tabanlıkla spor esnasında kullanmanız gereken tabanlık birbirinden farklıdır. Gündelik kullanıma uygun tabanlıklar, genellikle ince bir yapıya sahiptir ve tamponlama jeli bulundurur. Spor için kullanılanlar ise daha esnek bir yapıdadır. Bunların yanı sıra zorlu hava koşulları için üretilen kışlık ortopedik tabanlıklar da bulunur. Kışlık tabanlıklar, yastıklı bir yapıya sahiptir ve tam destek sağlarlar. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken şey ise ortopedik tabanlığın ayak numaranıza uygun olmasıdır. Daha küçük boyuta sahip tabanlıklar ayakkabının içerisine tam oturmayacağı için ayak sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. Bir başkasının kullandığı tabanlıkları kullanmaktan da kaçınmanız gerekir. Bu durum ayak hijyeni açısından oldukça risklidir. Eğer ileri seviye bir yürüme problemleri ile karşı karşıyaysanız ortopedik tabanlık almadan önce doktorunuzu danışmanız faydalı olur. Doğru tabanlık seçimi sayesinde konforlu ayakkabı sahibi olabilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Ne işe Yarar?

Ortopedik tabanlığın popüler hale gelmesiyle beraber “Ortopedik tabanlık işe yarar mı?” gibi soruların yanıtları araştırılır. Çoğu insan ortopedik ayakkabı kullanımıyla ortopedik tabanlık kullanımı arasındaki farkı da merak eder. Ortopedik ayakkabı, vücut anatomisine uygun olarak tasarlanan bir ayakkabı modelidir. Ortopedik tabanlık ise ortopedik özelliği bulunmayan bir ayakkabıyı daha konforlu hale getirmeye yardımcı olur. Ortopedik tabanlık işe yarar mı sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, doktorunuza danışarak ayak problemlerinize uygun bir ortopedik tabanlık tercih edebilirsiniz. Tabanlık üretim aşamasından sonra da birçok farklı testten geçer. Ayrıca doktor kontrolünde kullanıldığı için işe yaramama gibi bir durum söz konusu olamaz. Doktorunuza danışarak ortopedik tabanlık modelleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Modelleri

Kullanım alanlarına ve barındırdıkları özelliklere göre farklılık gösteren birçok farklı ortopedik tabanlık modeli bulunur. Tabanlıklar arasında seçim yapmaya çalışırken “Ortopedik silikon tabanlık ne işe yarar?” ya da “Jel spor tabanlık nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını da merak edebilirsiniz. Bu tarz konular hakkında endişe etmeden bir uzman görüşü alarak hangi tabanlığı kullanmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Jel tabanlıklar, ayakta yer alan kıvrımların tamamen dolmasını sağlayarak hem yürürken hem de otururken ayağınızın rahat etmesini sağlar. Genellikle ayağında ağrı hisseden ya da ortopedik bir problem yaşayan kişilere önerilir. Silikon tabanlıklar ise daha çok topuk sağlığı üzerinde etkilidir. Ayakkabının zeminini yumuşak ve rahat hale getirir. Tabanı yüzünden ayağınızı rahatsız eden bir ayakkabınız varsa silikon ortopedik tabanlık rahat ayakkabı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Karbon ortopedik tabanlık birçok kişi tarafından tercih edilir. Karbonun dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli bir kullanım imkanı sunar. Siz de ayak problemlerinize uygun ortopedik tabanlıkları tercih ederek yürüyüşlerinizi konforlu hale getirebilirsiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.