x

Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha konforlu bir yaşam için rahat bir ayakkabıya sahip olmak oldukça önemlidir. Ayağınızın ayakkabının içerisinde rahat etmesi hem gündelik koşuşturmaca içerisinde hem de spor yaparken size avantaj sağlar. 

Ortopedik taban çeşitleri tasarlanırken vücut anatomisinden ilham alınır. Ortopedik tabanlıklar uzman görüşleri alınarak belirli ölçüler doğrultusunda üretilir. Ancak ileri seviye yürüme problemi yaşayan hastalarda, hastaya özel olarak da tabanlık tasarlanabilir. Ortopedik tabanlık seçimi yaparken belirli noktalara dikkat ederseniz ayağınızın daha fazla rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Seçmenin Püf Noktaları

Tabanlık seçimi yaparken “Tabanlık neye göre alınır?” sorusuna yönemek oldukça önemlidir. Ortopedik tabanlık satın alırken kullanım alanınıza karar vermeniz gerekir. Günlük hayatta kullanacağınız tabanlıkla spor esnasında kullanmanız gereken tabanlık birbirinden farklıdır. Gündelik kullanıma uygun tabanlıklar, genellikle ince bir yapıya sahiptir ve tamponlama jeli bulundurur. Spor için kullanılanlar ise daha esnek bir yapıdadır. Bunların yanı sıra zorlu hava koşulları için üretilen kışlık ortopedik tabanlıklar da bulunur. Kışlık tabanlıklar, yastıklı bir yapıya sahiptir ve tam destek sağlarlar. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken şey ise ortopedik tabanlığın ayak numaranıza uygun olmasıdır. Daha küçük boyuta sahip tabanlıklar ayakkabının içerisine tam oturmayacağı için ayak sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. Bir başkasının kullandığı tabanlıkları kullanmaktan da kaçınmanız gerekir. Bu durum ayak hijyeni açısından oldukça risklidir. Eğer ileri seviye bir yürüme problemleri ile karşı karşıyaysanız ortopedik tabanlık almadan önce doktorunuzu danışmanız faydalı olur. Doğru tabanlık seçimi sayesinde konforlu ayakkabı sahibi olabilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Ne işe Yarar?

Ortopedik tabanlığın popüler hale gelmesiyle beraber “Ortopedik tabanlık işe yarar mı?” gibi soruların yanıtları araştırılır. Çoğu insan ortopedik ayakkabı kullanımıyla ortopedik tabanlık kullanımı arasındaki farkı da merak eder. Ortopedik ayakkabı, vücut anatomisine uygun olarak tasarlanan bir ayakkabı modelidir. Ortopedik tabanlık ise ortopedik özelliği bulunmayan bir ayakkabıyı daha konforlu hale getirmeye yardımcı olur. Ortopedik tabanlık işe yarar mı sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, doktorunuza danışarak ayak problemlerinize uygun bir ortopedik tabanlık tercih edebilirsiniz. Tabanlık üretim aşamasından sonra da birçok farklı testten geçer. Ayrıca doktor kontrolünde kullanıldığı için işe yaramama gibi bir durum söz konusu olamaz. Doktorunuza danışarak ortopedik tabanlık modelleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ortopedik Tabanlık Modelleri

Kullanım alanlarına ve barındırdıkları özelliklere göre farklılık gösteren birçok farklı ortopedik tabanlık modeli bulunur. Tabanlıklar arasında seçim yapmaya çalışırken “Ortopedik silikon tabanlık ne işe yarar?” ya da “Jel spor tabanlık nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını da merak edebilirsiniz. Bu tarz konular hakkında endişe etmeden bir uzman görüşü alarak hangi tabanlığı kullanmanız gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Jel tabanlıklar, ayakta yer alan kıvrımların tamamen dolmasını sağlayarak hem yürürken hem de otururken ayağınızın rahat etmesini sağlar. Genellikle ayağında ağrı hisseden ya da ortopedik bir problem yaşayan kişilere önerilir. Silikon tabanlıklar ise daha çok topuk sağlığı üzerinde etkilidir. Ayakkabının zeminini yumuşak ve rahat hale getirir. Tabanı yüzünden ayağınızı rahatsız eden bir ayakkabınız varsa silikon ortopedik tabanlık rahat ayakkabı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Karbon ortopedik tabanlık birçok kişi tarafından tercih edilir. Karbonun dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli bir kullanım imkanı sunar. Siz de ayak problemlerinize uygun ortopedik tabanlıkları tercih ederek yürüyüşlerinizi konforlu hale getirebilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Rahat Ayakkabı Seçmenin Önemli Püf Noktaları

08 Ağustos 2022
Rahat Ayakkabı Seçmenin Önemli Püf Noktaları

Ayaklar da tıpkı her insan gibi eşsizdir,  çünkü her ayak şekil, genişlik ve hacim açısından farklılık gösterir. Bu nedenle doğru ve rahat ayakkabı seçimi herkes için oldukça önemlidir. Tüm gün ayakta çalışmıyor olsanız dahi ayakkabıların rahat olması gerekir.

En Rahat Erkek Ortopedik Terlik Tavsiyeleri

05 Ağustos 2022
En Rahat Erkek Ortopedik Terlik Tavsiyeleri

Ortopedik ayakkabılar yaz-kış ayaklarınızın konforunu maksimum seviyede tutmak için tasarlanır. Ortopedik terlikler ise yaz ayları için ekstra havalandırma sunar ve ayak şeklinize uyum sağlayarak rahat etmenize yardımcı olur.

Halluks Valgus Ağrısına İyi Gelen Ortopedik Ayakkabılar

03 Ağustos 2022
Halluks Valgus Ağrısına İyi Gelen Ortopedik Ayakkabılar

Halluks, ayak başparmağının latince karşılığıdır. Halluks Valgus ise ayak başparmağının diğer parmaklara doğru yönelmesi sonucu oluşan bir anomalidir. Bu sağlık sorununda ayak başparmağının kemiği dışa doğru çıkıntı yapar ve normal bir ayakkabı giymeyi zorlaştırır.

Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

01 Ağustos 2022
Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

Ayaklar vücudun temel dayanaklarıdır ve ayaklarda meydana gelen rahatsızlıklar, tüm yaşam kalitenizi etkileyebilir. Dikkat edilmediğinde ise problemler daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Düz taban da ayaklarda oldukça sık rastlanan problemlerden biridir.

Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

30 Haziran 2022
Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

Bunyon ayak başparmağı tabanındaki eklemde meydana gelen kemikli yumrudur. 

Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

29 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

Günlük tempoya rahat bir şekilde devam edebilmek için ayak sağlığına önem vermeniz gerekir.

Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortopedik tabanlık, ayakkabının rahatlığını artırmaya yardımcı olur. Ayak bölgesine binen yükün eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olarak ayağınızın rahat etmesini sağlar.

Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

27 Haziran 2022
Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

Gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan ayakların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için doğru ayakkabı seçimi yapılması gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.