Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

01 Ağustos 2022
Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

 Yürüyüşünüzü etkileyebileceği gibi ağrılarla kendini belli edebilir. Doğuştan ya da sonradan gelişebilen düz taban için ayakkabı modelleri genellikle ayaklarınızı destekleyen ekstra özelliklere sahiptir. Bu destekler, tedavi sırasında konforlu hissetmenizi sağlar ve düz taban belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Düz Taban Nasıl Olur, Zararları Nelerdir?

Düz tabana sahip olan kişilerde ayak altında kavis çok az ya da hiç yoktur. Ortalama bir ayağın istirahat halindeyken yaklaşık 1,3 cm yüksekliğinde bir kemeri vardır. Düz tabanlıkta bu boşluk bulunmaz ve bu nedenle ayağın tamamı yerle temas eder. Düz taban nasıl olur diye merak ediyorsanız, genellikle genetik faktörler, zayıf ayak kemeri, ayak ya da ayak bileği yaralanması, artrit veya romatoid artrit, tendon hasarı, spina bifida gibi sinir sistemi veya kas hastalıkları nedeniyle düz taban oluşabilir. Düz tabanda her zaman tüm belirtiler görülmeyebilir, ancak çoğu zaman ayaklarda, ayak bileklerinde, dizlerde veya kalçada çıkan problemlerle kendini belli eder. Sık karşılaşılan düz taban belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

• Düztabanlığın en sık görülen semptomu ayak ağrısıdır. Bu, aşırı gergin kasların ve bağların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

• Diz, kalça, ayak kemeri, ayak bileği içi, alt sırt, alt bacaklar ve ayaklarda ağrı veya sertlik görülebilir.

• Ayaklarda içe veya dışa basma meydana gelebilir.

• Vücut ağırlığının düzensiz dağılımından kaynaklı ayakkabıların belirli bölümlerinde hızlı aşınma oluşabilir.

Tam Ortopedik Erkek Ayakkabı

Düz Taban Zararları ve Olumsuz Etkileri

Düz taban zararları belirtilerle benzerlik gösterir ve yaşam kalitesini hızla düşürür. Ayakkar tüm vücudun dengesini sağladığı için düz taban bu dengeyi sağlayamaz. Bununla birlikte  yürüyüş ve/veya duruş problemleri ortaya çıkar ve tüm hayatınızı etkileyebilir. Dengesiz bir yürüyüş sebebiyle düşme ve yaralanmalar meydana gelebilir. Ancak düz taban ayakları rahat ettirerek bu tür problemleri azaltmak mümkündür. Örneğin tam ortopedik spor ayakkabı ayak tabanın kemerini/kavisini destekler ve standart formu almasına yardımcı olur. Düz taban ortopedik ayakkabı  modelleri  daha konforlu bir yürüyüş deneyimi sunabilir. Özellikle küçük yaştaki çocukların birçoğunun düz taban sorunları esnekliğe bağlı geçici bir durumdur. Ancak çocuklarda gelişim son derece hızlı olduğu için bu tür durumlarda problemin geçici olup olmadığının öğrenilmesi ve ayaklarının egzersiz, fizik tedavi, ortez  ve ortopedik ayakkabı kullanımı ile desteklenmesi gerekebilir. Bununla birlikte çocuklarda ya da uzun süre ayakta çalışanlarda her zaman en rahat ayakkabı tercih edilmelidir.

Düz Taban Ortopedik Ayakkabı

Düz Tabanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Düz tabanlar ağrı ve yürüme problemlerine yol açıyorsa rahat, iyi oturan ve ayağı belli noktalardan destekleyen ayakkabılar yardımcı olabilir. Ekstra geniş oturan ayakkabılar rahatlama sağlayabilir. Özel tasarlanmış kemer destekleri, kemerdeki basıncı ve dolayısıyla ağrıyı azaltabilir. Bununla birlikte düz tabanlar nasıl ayakkabı giymeli? diye merak ediyorsanız ortopedik ayakkabılar tedavi süresinde konfor sağlayarak daha rahat yürümenizi destekleyebilir. Düz tabanlar için özel üretilen kemer destekli ayakkabılar, kullanım esnasında belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Ayak kemerinin desteklenmesini sağlayan en iyi ortopedik ayakkabı, kemer esnekliğine bağlı olarak üretilmiş ve topuk yükseltisi olan yumuşak formlu ayakkabılardır. Ayakkabı burnu ve tarak kısmı geniş, ayağı rahatsız etmeyen ayakkabı modelleri ideal bir konfor sunar.

En iyi ortopedik ayakkabı markası seçenekleri içinde yer alan Forelli, düz tabandan taraklı ayaklara, Hallux Valgus'a kadar çeşitli ayak problemleri için konforlu ayakkabılar sunar. Siz de Forelli'nin düz taban için özenle hazırladığı ayakkabıları kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza göre seçebilir, bütçe dostu fiyat seçeneklerinden yararlanarak dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.