Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?
01.08.2022

Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

 Yürüyüşünüzü etkileyebileceği gibi ağrılarla kendini belli edebilir. Doğuştan ya da sonradan gelişebilen düz taban için ayakkabı modelleri genellikle ayaklarınızı destekleyen ekstra özelliklere sahiptir. Bu destekler, tedavi sırasında konforlu hissetmenizi sağlar ve düz taban belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Düz Taban Nasıl Olur, Zararları Nelerdir?

Düz tabana sahip olan kişilerde ayak altında kavis çok az ya da hiç yoktur. Ortalama bir ayağın istirahat halindeyken yaklaşık 1,3 cm yüksekliğinde bir kemeri vardır. Düz tabanlıkta bu boşluk bulunmaz ve bu nedenle ayağın tamamı yerle temas eder. Düz taban nasıl olur diye merak ediyorsanız, genellikle genetik faktörler, zayıf ayak kemeri, ayak ya da ayak bileği yaralanması, artrit veya romatoid artrit, tendon hasarı, spina bifida gibi sinir sistemi veya kas hastalıkları nedeniyle düz taban oluşabilir. Düz tabanda her zaman tüm belirtiler görülmeyebilir, ancak çoğu zaman ayaklarda, ayak bileklerinde, dizlerde veya kalçada çıkan problemlerle kendini belli eder. Sık karşılaşılan düz taban belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

• Düztabanlığın en sık görülen semptomu ayak ağrısıdır. Bu, aşırı gergin kasların ve bağların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

• Diz, kalça, ayak kemeri, ayak bileği içi, alt sırt, alt bacaklar ve ayaklarda ağrı veya sertlik görülebilir.

• Ayaklarda içe veya dışa basma meydana gelebilir.

• Vücut ağırlığının düzensiz dağılımından kaynaklı ayakkabıların belirli bölümlerinde hızlı aşınma oluşabilir.

Tam Ortopedik Erkek Ayakkabı

Düz Taban Zararları ve Olumsuz Etkileri

Düz taban zararları belirtilerle benzerlik gösterir ve yaşam kalitesini hızla düşürür. Ayakkar tüm vücudun dengesini sağladığı için düz taban bu dengeyi sağlayamaz. Bununla birlikte  yürüyüş ve/veya duruş problemleri ortaya çıkar ve tüm hayatınızı etkileyebilir. Dengesiz bir yürüyüş sebebiyle düşme ve yaralanmalar meydana gelebilir. Ancak düz taban ayakları rahat ettirerek bu tür problemleri azaltmak mümkündür. Örneğin tam ortopedik spor ayakkabı ayak tabanın kemerini/kavisini destekler ve standart formu almasına yardımcı olur. Düz taban ortopedik ayakkabı  modelleri  daha konforlu bir yürüyüş deneyimi sunabilir. Özellikle küçük yaştaki çocukların birçoğunun düz taban sorunları esnekliğe bağlı geçici bir durumdur. Ancak çocuklarda gelişim son derece hızlı olduğu için bu tür durumlarda problemin geçici olup olmadığının öğrenilmesi ve ayaklarının egzersiz, fizik tedavi, ortez  ve ortopedik ayakkabı kullanımı ile desteklenmesi gerekebilir. Bununla birlikte çocuklarda ya da uzun süre ayakta çalışanlarda her zaman en rahat ayakkabı tercih edilmelidir.

Düz Taban Ortopedik Ayakkabı

Düz Tabanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Düz tabanlar ağrı ve yürüme problemlerine yol açıyorsa rahat, iyi oturan ve ayağı belli noktalardan destekleyen ayakkabılar yardımcı olabilir. Ekstra geniş oturan ayakkabılar rahatlama sağlayabilir. Özel tasarlanmış kemer destekleri, kemerdeki basıncı ve dolayısıyla ağrıyı azaltabilir. Bununla birlikte düz tabanlar nasıl ayakkabı giymeli? diye merak ediyorsanız ortopedik ayakkabılar tedavi süresinde konfor sağlayarak daha rahat yürümenizi destekleyebilir. Düz tabanlar için özel üretilen kemer destekli ayakkabılar, kullanım esnasında belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Ayak kemerinin desteklenmesini sağlayan en iyi ortopedik ayakkabı, kemer esnekliğine bağlı olarak üretilmiş ve topuk yükseltisi olan yumuşak formlu ayakkabılardır. Ayakkabı burnu ve tarak kısmı geniş, ayağı rahatsız etmeyen ayakkabı modelleri ideal bir konfor sunar.

En iyi ortopedik ayakkabı markası seçenekleri içinde yer alan Forelli, düz tabandan taraklı ayaklara, Hallux Valgus'a kadar çeşitli ayak problemleri için konforlu ayakkabılar sunar. Siz de Forelli'nin düz taban için özenle hazırladığı ayakkabıları kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza göre seçebilir, bütçe dostu fiyat seçeneklerinden yararlanarak dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.