x

Ortopedik Ayakkabı Nasıl Seçilmelidir ?

31 Mart 2022
Ortopedik Ayakkabı Nasıl Seçilmelidir ?

Ortopedik ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri anlatmadan önce, ortopedik ayakkabı nedir ve ortopedik ayakkabı, anatomik bir ayakkabıdan nasıl ayırılır gibi bazı soruların cevaplarını bulmak gerekir.

Ortopedik Ayakkabı Nedir?

Ortopedik ayakkabı; ayak, bacak ve ayak bileğinin anatomik yapısını koruyan, yürüyüşü destekleyen özel tasarımlı ürünlerdir. Ortopedik ayakkabılar, uzman ortopedi doktorunun önerisiyle kişiye özel olarak üretilir. Ayakların vücudu daha rahat taşımasını sağlar ve omuriliği destekleyerek, duruş bozukluklarının önüne geçer. Vücudun ayağa yaydığı baskıyı bir noktaya değil, ayağın her noktasına yayarak rahatlama sağlar, ayaklardan dolayı oluşan duruş bozukluklarının önüne geçer. Sonuç olarak ağrı, sızı ve yorgunluk son bulur.

Erkek Ortopedik Ayakkabı

Ortopedik Ayakkabı Seçimi İle Anatomik Ayakkabı Seçimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Anatomik ayakkabılar, ayakkabının şeklini alan bir yumuşaklığa sahiptir ve kullanım esnasında basma noktaları değişmez. Ortopedik ayakkabıların ise, yarı esnek dediğimiz bir yapısı vardır ve ayak basma noktalarında değişiklik yapma özelliğine sahip olduğu görülür. Anatomik ayakkabılar, gerçek deriden üretilmeyebilir. Kumaş ya da suni deriden üretilebilir. Seçilen ürüne göre de fiyatları değişiklik gösterir. En iyi ortopedik ayakkabılar, sadece gerçek deriden üretilmelidir. Doğru malzeme kullanıldığında, ayağın cilt yapısı korunur, mantar gibi bakteriyel hastalıklar oluşmaz ve nasır, batık gibi rahatsızlıklar baş göstermez. Anatomik ayakkabılar, piyasadaki ayakkabı mağazalarından, her model rahatlıkla satın alınabilir. Ortopedik ayakkabılar ise; kişiye özel olarak siparişle hazırlandığı gibi, istenilen özelliklere sahip hazır satılan modeller de bulunmaktadır. Erkek ortopedi ayakkabısı, kadın ortopedi ayakkabısı ve çocuk ortopedi ayakkabısı modelleri, günlük kullanımın dışında spor ortopedik ayakkabı, kadın ortopedik terlik ve erkek ortopedik terlik modellerine de rahatlıkla ulaşılabilir.

Anatomik ayakkabıların tabanları birbirleriyle hemen hemen aynıdır. Ortopedik tabanlıklar, ortopedik ayakkabı bulunamadığı zaman kişiye özel yapılır ve anatomik bir ayakkabı ortopedik bir ayakkabı haline getirilir. Bu tabanlar, özel analizler yapıldıktan sonra kişiye özel üretilmektedir. Bu yüzden piyasada satılan birçok ürün ortopedik taban değildir. Ortopedik ayakkabı sürekli kullanılması gereken bir ayakkabıdır. Ara ara anatomik ayakkabıyla değiştirilerek kullanılmaz, kullanılırsa tedaviye olumlu cevap vermez. Ortopedik rahatsızlığı olan kişiler için en rahat ayakkabılar, ortopedik ayakkabılardır.

Kadın Ortopedik Ayakkabı

Ortopedik Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yine sıkça karşılaşılan hatalardan biri, yeni yürümeye başlayan bebeklerin ortopedik ayakkabılarla tanıştırılmasıdır. Çocuklar, 4-5 yaşına kadar düz tabandır. İlk adım ayakkabısı olarak, ayağın kavisine uygun çıkıntısı olan, bileği kavrayarak ayağın düz basmasını sağlayacak anatomik bir ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabı kıvrıldığında, burnuyla tabanı birbirine değmelidir. Daha sonraki yıllarda, çocuğun içe basma, düz taban gibi anatomik rahatsızlıkları bir uzman tarafından teşhis edildiğinde ortopedik ayakkabı tercih edilmelidir. Bebeğin ayağından büyük ya da küçük ayakkabı seçilmemelidir. Ayakkabıyla burun arasında bir boşluk bulunmalıdır. Anatomik ayakkabıları seçerken, ayağı dış etkenlerden korumak, sık ya da bol gelmeyecek şekilde ayağın hareketlerini destekleyen ve ayağın yapısını bozmayacak bir seçim yapılmalıdır. Ortopedik ayakkabıları seçerken ise, bir uzmanın muayene ve tedavisine başvurulmalıdır.

Ortopedik Ayakkabı Modelleri

Ortopedik yürüyüş ayakkabısı, terlik ya da günlük bir ayakkabı seçimi yapmadan önce, ayakkabının beş nokta özelliği taşımasına dikkat edilmelidir. Beş nokta özelliği sayesinde, dengeli bir basma, rahat ve ağrısız bir yaşam sağlanır. Ayakkabı seçimi yanlış yapıldığında, kısa bir yürüyüş bile, bel, sırt ve bacaklarda oluşan ağrı yüzünden bir işkenceye dönüşecektir. Ortopedik ayakkabı kullanımı sırasında, kaslarda bir zorlanma yaşanmamalıdır. Eğer yaşanıyorsa bir uzmana başvurulmalıdır. Ortopedik ayakkabı seçimi yaparken, kalite belgeleri olan ve bilindik markalar tercih edilmelidir. Bu ayakkabılar çok sık kullanıldığı için; seçilen modelin dayanıklı ve kaliteli bir ürün olması, bakım ve temizliğinin kolay yapılabilir olması ve uzun ömürlü olması gerekmektedir. Ortopedik yürüyüş ayakkabısı ya da terlik seçerken, ayağın tam numarası, basış tarzı, tabanın eğriliği, burun yüksekliği gibi kişinin özellikleri dikkate alınmalıdır.

Blog Yazılarımız

Özel Olarak Geliştirilen Bayan Ortopedik Spor Ayakkabıları

12 Ağustos 2022
Özel Olarak Geliştirilen Bayan Ortopedik Spor Ayakkabıları

Destekleyici, ayağa tam oturan ayakkabılar, insanları ayakta ve hareket halinde iken ağrısız tutma konusunda oldukça önemli bir rol oynar. 

Ayak Kemik Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

10 Ağustos 2022
Ayak Kemik Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Ayak başparmağında ortaya çıkan deformasyon neticesinde oluşan kemik çıkıntısı hareket kabiliyetini kısıtlayan bir problemdir. Latince adı olan Halluks Valgus ayaktaki şekil bozukluğunu ifade ederken, yumru şeklinde dışarı çıkan kemiğe Bunyon adı verilir.

Rahat Ayakkabı Seçmenin Önemli Püf Noktaları

08 Ağustos 2022
Rahat Ayakkabı Seçmenin Önemli Püf Noktaları

Ayaklar da tıpkı her insan gibi eşsizdir,  çünkü her ayak şekil, genişlik ve hacim açısından farklılık gösterir. Bu nedenle doğru ve rahat ayakkabı seçimi herkes için oldukça önemlidir. Tüm gün ayakta çalışmıyor olsanız dahi ayakkabıların rahat olması gerekir.

En Rahat Erkek Ortopedik Terlik Tavsiyeleri

05 Ağustos 2022
En Rahat Erkek Ortopedik Terlik Tavsiyeleri

Ortopedik ayakkabılar yaz-kış ayaklarınızın konforunu maksimum seviyede tutmak için tasarlanır. Ortopedik terlikler ise yaz ayları için ekstra havalandırma sunar ve ayak şeklinize uyum sağlayarak rahat etmenize yardımcı olur.

Halluks Valgus Ağrısına İyi Gelen Ortopedik Ayakkabılar

03 Ağustos 2022
Halluks Valgus Ağrısına İyi Gelen Ortopedik Ayakkabılar

Halluks, ayak başparmağının latince karşılığıdır. Halluks Valgus ise ayak başparmağının diğer parmaklara doğru yönelmesi sonucu oluşan bir anomalidir. Bu sağlık sorununda ayak başparmağının kemiği dışa doğru çıkıntı yapar ve normal bir ayakkabı giymeyi zorlaştırır.

Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

01 Ağustos 2022
Ortopedik Ayakkabılar Düz Tabanlığı Önlüyor mu?

Ayaklar vücudun temel dayanaklarıdır ve ayaklarda meydana gelen rahatsızlıklar, tüm yaşam kalitenizi etkileyebilir. Dikkat edilmediğinde ise problemler daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Düz taban da ayaklarda oldukça sık rastlanan problemlerden biridir.

Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

30 Haziran 2022
Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

Bunyon ayak başparmağı tabanındaki eklemde meydana gelen kemikli yumrudur. 

Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

29 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

Günlük tempoya rahat bir şekilde devam edebilmek için ayak sağlığına önem vermeniz gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.