Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi
22.06.2022

Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

Ayak ve bacak anatomisine uygun ayakkabı seçimi özellikle ayak problemleri olanlar için önemlidir. Ayakların yapısına uygun şekilde tercih edilmeyen ayakkabı modelleri, yaş ilerledikçe ağrı ve şekil bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Ayak yapısına uygun ayakkabı seçimi yaparken, vücut ağırlığını tek bir noktaya toplamayan ve ayak tabanı üzerinde eşit şekilde dağıtan modellere öncelik tanımanız gerekir. Ağrı sorunları yaşıyorsanız ayakkabı seçiminde ortopedik modelleri değerlendirebilirsiniz.

Ortopedik ayakkabı seçenekleri sayesinde yaşadığınız ağrıların azalmasına destek olabilir, konforlu bir gün geçirebilirsiniz. Ayak kemerinde ve tabanında yaşanan sorunlar, zamanla kronik hale gelebilir. Siz de ayaklarınızdaki sağlık sorunları için uygun olan ortopedik ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.

Ortopedik Ayakkabı Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyen, omurganın ideal bir pozisyonda kalmasına yardımcı olan, vücut ağırlığını eşit şekilde ayak tabanına dağıtan seçenekler ortopedik ayakkabılardır. Bedenin ayaklara yaptığı baskıyı azaltan ortopedik ayakkabılar, ayakların ideal pozisyonda kalmasına yardımcı olmaya yönelik şekilde tasarlanabilir. Bu sayede uzun ve kısa mesafe yürüyüşlerde yaşadığınız bel, kalça, omurga ağrılarına bağlı yorgunluğu da azaltabilirsiniz.

Ortopedik ayakkabılar, kaliteli malzemelerden üretilmeli ve bir uzman tavsiyesi ile tercih edilmelidir. Ayak tipinizi ve yaşadığınız problemi net olarak analiz etmeniz, doğru ortopedik ayakkabıyı seçmeniz için önemlidir. Ortopedik ayakkabılar zararlı mı diye düşünenler için doğru ayakkabı seçimi kritiktir.

ortopedik kadın deri ayakkabı

Ortopedik Ayakkabı Neye İyi Gelir?

Ortopedik ayakkabılar yalnızca konfor için değil bir probleme çözüm olması için tercih edilmelidir. Düz taban, içe dönük basış, nasırlı, taraklı ayak gibi yapısal veya fiziksel bir sorun yaşayanlar için uzman tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Doğal ve yumuşak malzemeden üretilen en iyi ortopedik ayakkabı çeşitleri, özellikle nasırlı ayaklarda basıncı azaltır. Nasıra bağlı ağrıları en aza indirmeye destek olur.

Taraklı ayaklar için burun kısmına doğru geniş yapılı olan ayakkabıların yanı sıra taban ve burun kısmında özel destek noktalarıyla tasarlanan modeller de uygun bir seçim olur.

Nefes aldıran kaliteli malzemelerden üretilen ortopedik ayakkabılar, mantar ve bakteri oluşumunu azalttığı için faydalıdır. Ayak mantarı olanlar, terlemeyi kontrol altına almak için hava akışı sağlayan modelleri kullanabilir.

Çocuklar için sunulan ortopedik ayakkabı modelleri, duruş bozukluklarını tedavi etmek amaçlı uzmanlar tarafından önerilebilir.

ortopedik erkek ayakkabı taba

Kaç Yaşına Kadar Ortopedik Ayakkabı Kullanılmalı?

Bebeklikten itibaren okul öncesi döneme kadar çocukların ayak gelişimi değişiklik gösterebilir. Ebeveynler, doktor tavsiyesi olmadan çocukları için ortopedik ayakkabı tercih etmemelidir. Ortopedik ayakkabılar, yaşanılan soruna ve ayak anatomisine özel olarak hazırlandığı için gelişimi devam eden bebekler için uygun olmayabilir. Çocuğunuzun ayak yapısında herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan destek almanız gerekir.

Yetişkinler, vücutlarında yaşadıkları kronik ağrılar için ortopedi uzmanlarının görüşünü alabilir. Eğer ayak anatomisinde veya duruş pozisyonunda bir anormallik mevcut ise bunu düzeltmek için ortopedik ayakkabı desteği alabilirler. Doktor tavsiyesi doğrultusunda tercih edeceğiniz ortopedik ayakkabılar, gün boyu yorulmadan hareket etmenizi, yaşadığınız ağrıları azaltmanızı, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Yaşadığınız ayak problemlerini azaltmak için ortopedik ayakkabı giyebilirsiniz. Erkek ve kadınlar için özel olarak tasarlanan ortopedik ayakkabılar, hem rahat hem de şık hissetmenizi sağlar. Kadın ortopedik ayakkabılar, zarif tasarımları sayesinde gün içinde ve özel organizasyonlarda tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alır. Klasik ve spor kalıba sahip erkek ortopedik ayakkabı modelleri de farklı stillere uyum sağlar. Forelli, kaliteli malzemeleri ve özel tasarım detayları sayesinde birçok ürün alternatifi sunar. Şık modelleriyle dikkat çeken Forelli, her zevke hitap eden tasarımlar sunuyor. Siz de kendi ayak sağlığınıza ve zevkinize uygun olan ortopedik ayakkabı modelini tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.