x

Hangi Ayakkabılar Terletmez?

23 Haziran 2022
Hangi Ayakkabılar Terletmez?

Ayakkabı seçimi yaparken, terleme gibi problemlerin önüne geçebilmek için yaz aylarında ayak sağlığına uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Model olarak beğenilen bir ayakkabı eğer ayağınıza uygun değilse bazı deformasyonlara yol açabilir. İnce tabanlı, esnek olmayan ve kalitesiz malzemeden üretilmiş ayakkabılar eklemlere fazla yük binmesi nedeniyle birçok rahatsızlığa neden olur. Ayrıca ayak sağlığına uygun üretilmeyen ayakkabılar terleme, kötü koku ve bir takım işlevsel bozuklukları da beraberinde getirir. Peki terletmeyen ayakkabı nasıl olmalı?

Mümkün oldukça açık renk ve nefes alan ayakkabılar tercih etmeniz bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Çok sıkı veya sentetik kumaştan üretilmiş ayakkabılar; terin cildinizden buharlaşmasını engeller. Özellikle sıcak havalarda deri, süet, kanvas, nubuk gibi ayak terletmeyen modelleri tercih edebilirsiniz. Sentetik kumaşın aksine doğal malzemelerden üretildikleri için ayaklarınızı serin ve kuru tutar, nefes aldırır. Bu da size uzun süreli konfor sağlar.

Hangi Ayakkabı Koku Yapmaz?

Ayakkabılarda koku oluşumuna: ter, aşırı kullanım, bakteri, mantar ve yetersiz havalandırma gibi etmenler yol açar. Ayakkabı kokusunda ana neden genellikle terleyen ayaklar olsa da ayakkabı üretiminde kullanılan malzeme de oldukça önemlidir. Bu nedenle ayak temizliğine dikkat edilmesi gerektiği kadar ayakkabı seçiminde de doğru tercihler yapmaya özen gösterilmelidir. Özellikle gün içerisinde ayaklarınızın uzun süre ayakkabı içerisinde kalması gerekiyorsa; terlemeyi önleyici deodorantlar, pamuklu çoraplar kullanabilirsiniz. Kalitesiz, suni deri gibi kokunun artmasına yol açan malzemelerden üretilmiş ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bakteri ve koku oluşumunu önlemek adına antibakteriyel astar kullanabilirsiniz. Ayrıca yıkanabilen ayakkabılar tercih etmeniz de bu problemlerin önüne geçmenize yardımcı olur. Uzun süreli kullanımlarınız için mokasen, slip on, sandalet gibi nefes aldıran ayakkabıları inceleyerek sizin için en uygun modelleri bulabilir, koku yapmayan ayakkabı fiyatları gibi seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Ayak terletmeyen ayakkabı erkek seçenekleri arasında zevklerinize uygun konforlu ve kullanışlı modelleri bulabilirsiniz.

ortopedik kadın ayakkabı

Yaz Mevsiminde Hangi Ayakkabı Giyilir?

Her mevsim olması gerektiği gibi yaz mevsiminde de ayaklarınız için en yüksek konforu sağlayacak birçok ayakkabı modeli mevcuttur. Özellikle sıcak hava nedeniyle terletmeyen, ayak mantarı gibi sağlık problemlerine yol açmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Yaz mevsimine en uygun kadın ve erkek ayakkabı modelleri arasından dilediğinize sahip olabilirsiniz. Erkek mokasen ayakkabı tasarımları şık ve rahat bir kullanım için oldukça uygundur. Kadın sandalet seçenekleri ise hem ayaklarınızın nefes almasını sağlar hem de tam anlamıyla bir yaz ayakkabısıdır. Erkek ve kadın slip on ayakkabı modelleri ise her zevke hitap edebilecek geniş bir yelpazeye sahiptir. Terletmeyen, koku yapmayan ve kaliteli malzemelerden üretilmiş ayakkabı seçeneklerine göz atarak sizin tarzınıza en uygun olanı belirleyebilirsiniz.

ortopedik erkek ayakkabı siyah

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rahatsız olmasına rağmen estetik açıdan tercih ettiğiniz ayakkabılar sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle beğenseniz bile rahat olmayan ayakkabıları kullanmaktan kaçınmalısınız. Dar tabanlı olmasının yanı sıra ön kısmı daralan ayakkabılar; parmaklar rahat hareket edemediği için zamanla parmak şeklinin bozulmasına ve tırnakta batma gibi problemlere yol açabilir. Çok yüksek platformlu ayakkabılarda ise sert tabandan dolayı ayak kıvrılamadığından, bu durum eklemlerdeki baskıyı artırır. İç tabanı desteklemeyen düz ayakkabılar: içe basmaya meyilli insanlarda kötü sonuçlar doğurur. Bunların yanı sıra ayağınıza tam oturmayan ayakkabılar yaralanmalara neden olurken; aşırı sıkı ayakkabılar ise hiçbir esneklik payı olmadığı için ayakların fonksiyonlarını bozar. Yanlış ayakkabı seçimlerinin yol açacağı hasarların önüne geçebilmek için ayak konforunuzu ön planda tutmalısınız. Ayağınıza tam uyan ve parmaklarınızın içerisinde rahat hareket edebileceği modellere öncelik tanımalısınız. Ayrıca ayakkabının üretildiği malzemenin kalitesine de dikkat etmelisiniz.

Blog Yazılarımız

Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

30 Haziran 2022
Bunyon Nedir ? Bunyon Nasıl Anlaşılır ? | Ayak Sağlığı

Bunyon ayak başparmağı tabanındaki eklemde meydana gelen kemikli yumrudur. 

Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

29 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık İşe Yarıyor mu? Çeşitleri Nelerdir?

Günlük tempoya rahat bir şekilde devam edebilmek için ayak sağlığına önem vermeniz gerekir.

Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortopedik tabanlık, ayakkabının rahatlığını artırmaya yardımcı olur. Ayak bölgesine binen yükün eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olarak ayağınızın rahat etmesini sağlar.

Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

27 Haziran 2022
Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

Gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan ayakların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için doğru ayakkabı seçimi yapılması gerekir.

Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

24 Haziran 2022
Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

Ayak anatomisinde meydana gelen değişiklikler bazen farklı sorunlara neden olabilir.

Hangi Ayakkabılar Terletmez?

23 Haziran 2022
Hangi Ayakkabılar Terletmez?

Ayakkabı seçimi yaparken, terleme gibi problemlerin önüne geçebilmek için yaz aylarında ayak sağlığına uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

22 Haziran 2022
Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

Ayak ve bacak anatomisine uygun ayakkabı seçimi özellikle ayak problemleri olanlar için önemlidir. 

Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

21 Haziran 2022
Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

Yaz aylarında hayat kurtarıcı olan ortopedik terlikler, hem pratik hem de ayak sağlığınızı destekleyen seçeneklerdendir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.