Hangi Ayakkabılar Terletmez?

23 Haziran 2022
Hangi Ayakkabılar Terletmez?

Ayakkabı seçimi yaparken, terleme gibi problemlerin önüne geçebilmek için yaz aylarında ayak sağlığına uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Model olarak beğenilen bir ayakkabı eğer ayağınıza uygun değilse bazı deformasyonlara yol açabilir. İnce tabanlı, esnek olmayan ve kalitesiz malzemeden üretilmiş ayakkabılar eklemlere fazla yük binmesi nedeniyle birçok rahatsızlığa neden olur. Ayrıca ayak sağlığına uygun üretilmeyen ayakkabılar terleme, kötü koku ve bir takım işlevsel bozuklukları da beraberinde getirir. Peki terletmeyen ayakkabı nasıl olmalı?

Mümkün oldukça açık renk ve nefes alan ayakkabılar tercih etmeniz bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Çok sıkı veya sentetik kumaştan üretilmiş ayakkabılar; terin cildinizden buharlaşmasını engeller. Özellikle sıcak havalarda deri, süet, kanvas, nubuk gibi ayak terletmeyen modelleri tercih edebilirsiniz. Sentetik kumaşın aksine doğal malzemelerden üretildikleri için ayaklarınızı serin ve kuru tutar, nefes aldırır. Bu da size uzun süreli konfor sağlar.

Hangi Ayakkabı Koku Yapmaz?

Ayakkabılarda koku oluşumuna: ter, aşırı kullanım, bakteri, mantar ve yetersiz havalandırma gibi etmenler yol açar. Ayakkabı kokusunda ana neden genellikle terleyen ayaklar olsa da ayakkabı üretiminde kullanılan malzeme de oldukça önemlidir. Bu nedenle ayak temizliğine dikkat edilmesi gerektiği kadar ayakkabı seçiminde de doğru tercihler yapmaya özen gösterilmelidir. Özellikle gün içerisinde ayaklarınızın uzun süre ayakkabı içerisinde kalması gerekiyorsa; terlemeyi önleyici deodorantlar, pamuklu çoraplar kullanabilirsiniz. Kalitesiz, suni deri gibi kokunun artmasına yol açan malzemelerden üretilmiş ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bakteri ve koku oluşumunu önlemek adına antibakteriyel astar kullanabilirsiniz. Ayrıca yıkanabilen ayakkabılar tercih etmeniz de bu problemlerin önüne geçmenize yardımcı olur. Uzun süreli kullanımlarınız için mokasen, slip on, sandalet gibi nefes aldıran ayakkabıları inceleyerek sizin için en uygun modelleri bulabilir, koku yapmayan ayakkabı fiyatları gibi seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz. Ayak terletmeyen ayakkabı erkek seçenekleri arasında zevklerinize uygun konforlu ve kullanışlı modelleri bulabilirsiniz.

ortopedik kadın ayakkabı

Yaz Mevsiminde Hangi Ayakkabı Giyilir?

Her mevsim olması gerektiği gibi yaz mevsiminde de ayaklarınız için en yüksek konforu sağlayacak birçok ayakkabı modeli mevcuttur. Özellikle sıcak hava nedeniyle terletmeyen, ayak mantarı gibi sağlık problemlerine yol açmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Yaz mevsimine en uygun kadın ve erkek ayakkabı modelleri arasından dilediğinize sahip olabilirsiniz. Erkek mokasen ayakkabı tasarımları şık ve rahat bir kullanım için oldukça uygundur. Kadın sandalet seçenekleri ise hem ayaklarınızın nefes almasını sağlar hem de tam anlamıyla bir yaz ayakkabısıdır. Erkek ve kadın slip on ayakkabı modelleri ise her zevke hitap edebilecek geniş bir yelpazeye sahiptir. Terletmeyen, koku yapmayan ve kaliteli malzemelerden üretilmiş ayakkabı seçeneklerine göz atarak sizin tarzınıza en uygun olanı belirleyebilirsiniz.

ortopedik erkek ayakkabı siyah

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rahatsız olmasına rağmen estetik açıdan tercih ettiğiniz ayakkabılar sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle beğenseniz bile rahat olmayan ayakkabıları kullanmaktan kaçınmalısınız. Dar tabanlı olmasının yanı sıra ön kısmı daralan ayakkabılar; parmaklar rahat hareket edemediği için zamanla parmak şeklinin bozulmasına ve tırnakta batma gibi problemlere yol açabilir. Çok yüksek platformlu ayakkabılarda ise sert tabandan dolayı ayak kıvrılamadığından, bu durum eklemlerdeki baskıyı artırır. İç tabanı desteklemeyen düz ayakkabılar: içe basmaya meyilli insanlarda kötü sonuçlar doğurur. Bunların yanı sıra ayağınıza tam oturmayan ayakkabılar yaralanmalara neden olurken; aşırı sıkı ayakkabılar ise hiçbir esneklik payı olmadığı için ayakların fonksiyonlarını bozar. Yanlış ayakkabı seçimlerinin yol açacağı hasarların önüne geçebilmek için ayak konforunuzu ön planda tutmalısınız. Ayağınıza tam uyan ve parmaklarınızın içerisinde rahat hareket edebileceği modellere öncelik tanımalısınız. Ayrıca ayakkabının üretildiği malzemenin kalitesine de dikkat etmelisiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.