x

Hallux Valgus Nedir? Hallux Valgus Neden Olur ?

13 Nisan 2022
Hallux Valgus Nedir? Hallux Valgus Neden Olur ?

Uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı seçimlerinden kaynaklı ayakta birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Halluks valgus, ayakta en yaygın görülen şekil bozukluğu rahatsızlığıdır. Hallux valgus, kısaca ayak baş parmağının yana doğru kayması şeklinde özetlenebilir. Ayak baş parmağının sapması ilk etapta yan tarafa doğru gerçekleşir. Ancak zaman içerisinde ayak baş parmağının uç kısmı ve tırnak ön düzlemi de yan tarafa doğru sapmaya başlar. Bu duruma bağlı olarak eklem şeklinde bozulmalar meydana gelir. Daha ileri safhalarda ise ayakta iltihap oluşabilir. Ayakta meydana gelen bu durum şiddetli ağrılara sebep olacağı için rahatsızlık verebilir. Hallux valgus tedavisi olan bir hastalık olduğu için belirtileri görüldüğünde en kısa süre içerisinde bir uzman hekime başvurulması faydalı olur. Uzman hekimler çoğunlukla tedaviye destek sağlaması amacıyla ortopedik ayakkabı kullanımını önerir.

Hallux Valgus Belirtileri Nelerdir?

Hallux valgus belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hallux valgus nedenleri arasında en yaygın olan ayakta iltihap ve şişlik meydana gelmesidir. Ancak her şişliği hallux valgus olarak yorumlamak doğru değildir. Mantar rahatsızlığı, burkulma gibi durumlarda ayakta şişlik oluşumuna neden olabilir. Hallux valgus kaynaklı oluşan şişliği diğer şişliklerden ayıran en önemli etken şişliğin sadece ayak baş parmağında görülmesidir. Baş parmakta toplamda üç adet eklem bulunur. Metatarsofalangeal olarak adlandırılan eklem, hallux valgus hastalığının görüldüğü yerdir. Bu eklemin genişlemesi ve kızarması sonucunda hallux valgus rahatsızlığı meydana gelir. Ayak baş parmağının esnekliğini kaybetmesi ve hastanın ayağını zor hareket ettirebilmesi de hallux valgusun en yaygın görülen etkileri arasında yer alır. Eğer baş parmağınızın duruşunda bir problem gözlemlediyseniz durum fazla ilerlemeden doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra en rahat ayakkabı modellerine yönelerek ayağınızın konforunu sağlayabilirsiniz.

Hallux Valgus Ayakkabı

Hallux Valgus için Ortopedik Ayakkabı Desteği

Hallux valgusun nedenleri ve tedavi yöntemleri farklılık gösterir. “Hallux valgus nasıl geçer?” sorusunun cevabı hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişir. Hastalığın ileri bir evreye gelmişse cerrahi müdahale gerekir. Hastalığın ilk evrelerinde ise rahat ortopedik ayakkabı modelleri destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır. Halluks valgus ayakkabısı, hastalığın daha fazla ilerlemesine engel olur. Hallux valgus ayakkabısını diğer ayakkabılardan ayıran en önemli özellik ayak ile ayakkabı arasında sürtünmenin olmamasıdır. Bu sayede iltihabın daha fazla yayılmasının ve olası şekil bozukluklarının önüne geçilmiş olur. Hallux valgus tedavisinde kullanılan ortopedik ayakkabı modelleri sayesinde hastanın ayağındaki ağrı minimum düzeyde tutulur. Doktorunuzdan yardım alarak size uygun olan en rahat ortopedik ayakkabı modelini belirleyebilirsiniz.

Kadın Halluks Valgus Ayakkabı

Hallux Valgus Ayakkabı Çeşitleri

Hallux valgus tedavisinde kullanılan birçok farklı ortopedik rahat ayakkabı modeli bulunur. Ayakkabıların model ve renk çeşitliliği oldukça fazla olduğu için kendi zevkinize uygun bir ayakkabı modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Erkek ortopedik ayakkabı kategorisinde hem sportif hem de şık görünüme sahip çeşitli ayakkabı seçenekleri vardır. Erkek rahat ayakkabı modellerinin çoğunluğunu ortopedik spor ayakkabılar oluşturur. Kadın ortopedik ayakkabı seçenekleri arasında hem gündelik hem de özel günlerde giymenize uygun ayakkabı modelleri bulunur. Rahat ortopedik spor ayakkabı ürün çeşitliliği fazla olduğu için kendi zevkinize uygun bir ayakkabıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayakkabıların yanı sıra hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılan hallux valgus terliği de bulunur. Özellikle yaz aylarında kullanmak için hallux valgus terliğini tercih edebilirsiniz. Modelleri gibi hallux valgus ayakkabısı fiyatı da değişkenlik gösterir. Rahat ortopedik ayakkabı modellerini inceleyerek kendi bütçenize uygun bir ayakkabı bulabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28 Haziran 2022
Ortopedik Tabanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ortopedik tabanlık, ayakkabının rahatlığını artırmaya yardımcı olur. Ayak bölgesine binen yükün eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olarak ayağınızın rahat etmesini sağlar.

Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

27 Haziran 2022
Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

Gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan ayakların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için doğru ayakkabı seçimi yapılması gerekir.

Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

24 Haziran 2022
Problemli Ayaklar İçin Doğru Ayakkabı Seçimi | Ayak Sağlığı

Ayak anatomisinde meydana gelen değişiklikler bazen farklı sorunlara neden olabilir.

Hangi Ayakkabılar Terletmez?

23 Haziran 2022
Hangi Ayakkabılar Terletmez?

Ayakkabı seçimi yaparken, terleme gibi problemlerin önüne geçebilmek için yaz aylarında ayak sağlığına uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

22 Haziran 2022
Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Önemi

Ayak ve bacak anatomisine uygun ayakkabı seçimi özellikle ayak problemleri olanlar için önemlidir. 

Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

21 Haziran 2022
Ortopedik Terlik Seçmenin 5 Püf Noktası

Yaz aylarında hayat kurtarıcı olan ortopedik terlikler, hem pratik hem de ayak sağlığınızı destekleyen seçeneklerdendir.

Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

20 Haziran 2022
Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Ayak sağlığını koruyabilmek için birçok etkene dikkat edilir. Ayağa uygun numara seçilmesi, ayakkabının eklem ve kemik yapısına uygun olması, ortopedik taban tasarımına sahip olan ayakkabıların tercih edilmesi dikkat edilmesi gereken noktalardır.

En iyi 5 Erkek Ortopedik Ayakkabı Tavsiyesi!

17 Haziran 2022
En iyi 5 Erkek Ortopedik Ayakkabı Tavsiyesi!

Günlük hayatın koşturmacasında uzun saatler ayakta kalma sonucunda ayaklarda pek çok sorun oluşabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.