Fazla Kilonun Ayaklara Zararı Var Mıdır?

14 Temmuz 2023
Fazla Kilonun Ayaklara Zararı Var Mıdır?

İdeal bir kiloda olmak genel sağlık için olduğu kadar ayak sağlığı için de çok önemlidir. Fazla kilolu veya obez olmak ayaklara gereksiz baskı uygulayarak çeşitli ayak sorunlarına yol açabilir. Bu sıkıntıları yaşamamak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye, egzersiz yapmaya ve kilo kontrolü sağlamaya dikkat etmek gerekir.

Obezitenin Neden Olduğu Ayak Rahatsızlıkları

Aşırı kilo, ayak kemerlerinin düzleşmesine neden olarak onları destekleyen kaslar ve bağlar üzerinde artan baskıya neden olabilir. Bu durum, plantar fasiit ve düztabanlık gibi pek çok probleme yol açarak yürümeyi veya uzun süre ayakta durmayı zorlaştırabilir.

Fazla kilolu bireylerin ayaklarında osteoartrit gelişme riski daha yüksektir. Eklemler üzerindeki aşırı basınç kıkırdağın aşınmasına neden olarak ayakta ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir ve hareketliliğin etkilenmesiyle birlikte günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

Obezite, ayaklarda daha fazla baskıya neden olur ve bu nedenle topuk altındaki kasları, bağları etkileyebilir ve tendinit riskini artırır. Aşırı kilo diyabet riskinin artmasına da yol açabilir. Bu durum ayaklarda sinir hasarına, ayak yaralarına neden olabilir ve enfeksiyon veya amputasyon riski söz konusu olabilir. Fazla kilolar varise ve toplardamarlarda yüksek basınca neden olabilir.

Kilolu Kişiler Nasıl Ayakkabı Seçmeli?

Kilolu kişiler için uygun ayakkabı seçimi, ayak sağlığı ve konfor açısından önemlidir. Özellikle doğru boyutlarda, ayağı ve parmakları sıkıştırmayan, ayağı rahat hareket ettirmeye olanak sağlayan modellere yönelmek faydalıdır. Ayakkabının geniş ve rahat bir tasarımı olmasının yanı sıra geniş burunlu, içinde ekstra destek ve dolguları olan modeller tercih edilebilir.

Kilolu kişiler için ayakkabılarda ayak kemerini destekleyen destekler ve dolgular olması çok önemli detaylardır. Bu özellikler ayakların doğru hizalanmasına yardımcı olarak ayaklarda ağrı ve rahatsızlığı azaltır.

Ayakkabıların tabanları, yürüme sırasında darbelere ve baskılara karşı yumuşaklık ve esneklik sağlamalıdır. Yumuşak tabanlar, ayaklara daha fazla konfor sağlar ve basıncı azaltabilir. Ayrıca, kaymayı önleyen ve iyi bir tutuş sağlayan kauçuk veya kauçuk benzeri tabanlar tercih edilebilir.

Ayakkabıların kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Dayanıklı malzemeler, ayakkabıların uzun süre dayanmasını ve şeklini korumasını sağlar. Ayrıca, ayakların nefes almasını sağlayan ve terlemeyi azaltan hava geçirgenliği olan malzemeler tercih etmek gerekir. Bunlarla birlikte ayak sağlığı veya ortopedik sorunları olanların ortopedik ayakkabılara yönelmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Ortopedik Ayakkabı Nedir?

Ortopedik ayakkabı, ayakta bir rahatsızlık veya problem olduğunda gerekli destek ve rahatlığı sağlamak için tasarlanır. Ortopedik ayakkabılar, yürüyüş ve hareket sırasında ayaklara ve ayak bileklerine dengeli bir destek sağlar. Ağrılı ve hassas bölgelerde basıncı azaltır ve birçok ortopedik rahatsızlık için etkili bir çözüm olabilir. Bununla birlikte, doğru şekilde uygulanmamış veya sadece moda amaçlı kullanılan ayakkabılar da ayak problemlerine ve ağrılara yol açabilir. Bu nedenle, ortopedik ayakkabıların profesyonel bir ortopedik uzman tarafından önerilmesi önemlidir.

Kilolu İnsanlarda Ortopedik Ayakkabı Kullanmanın Faydaları

Fazla kilolu insanlar için ortopedik ayakkabı kullanmanın birçok faydası vardır. İlk olarak, ortopedik ayakkabılar, ayakları doğru bir şekilde destekleyerek ağrı ve rahatsızlıkları azaltır. Fazla kilo, ayak ve ayak bileklerine ek yük bindirdiğinden ağrı ve rahatsızlık hissine yol açabilir. Ortopedik ayakkabılar, bu ek yükü dengeleyerek ayakları rahatlatır ve ağrıyı azaltır. Ayrıca, ayaklarda oluşabilecek sorunları önlemeye yardımcı olur.

Fazla kilolu insanlar bazı ayak şekil bozukluklarına eğilimli olabilir. Ortopedik ayakkabılar, ayakları doğru hizaya getirerek bu tür sorunları düzeltir ve gelecekte oluşabilecek rahatsızlıkları önler. Ekstra yastıklama ve destek sunduğu için yürüme sırasında daha iyi denge ve stabilite sağlayarak yaralanma riskini azaltır. Fazla kilolu insanlar için ortopedik ayakkabı kullanmak, ayak sağlığını korumak, ağrıyı azaltmak ve hareket kabiliyetini iyileştirmek için iyi bir tercihtir.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.