Düztabanlık Nedir? Tedavisi Nasıl Olur ?

20 Nisan 2022
Düztabanlık Nedir? Tedavisi Nasıl Olur ?

“Düz tabanlık nedir?” sorusuna kısaca ayakta bulunan kavisin belirli nedenlerden dolayı kaybolması ve düzleşmesi şeklinde cevap verilebilir. Düz tabanlık, pes planus olarak da adlandırılır. Ayakta yer alan eklem ve kemik dokularının sabit ve kavisli bir şekilde durmasını sağlayan tendon, bağ ve kas yapılarının zayıflamasından kaynaklı ayak kavisinin düzleşmesi ve zaman içerisinde kaybolması durumudur. Düz tabanlık sorunuyla mücadele eden kişiler genellikle ayakta şiddetli ağrı problemiyle karşı karşıya kalır. Düz taban tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Belirtileri görüldüğü zaman en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

Düztabanlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

“Düztabanlık nedir?” ya da “Düz tabanlığın nedeni nedir? gibi soruların yanıtı sıklıkla merak edilir. Düztabanlığın nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Örneğin ayak kemiklerinde meydana gelen kırıklar veya çatlaklar, ayağın anatomik yapısında deformasyona sebep olarak düztabanlık probleminin oluşmasına neden olabilir. Ya da obezite sorunu yaşayan kişilerin ayak ve kas tendonlarına fazladan yük bineceği için düztabanlık oluşabilir. Yanlış ayakkabı kullanımı da düztabanlığı tetikleyen etkenler arasında yer alır. Düz taban için ayakkabı modelleri üretilmiştir. Bu tarz ayakkabılara yönelerek düztabanlık problemi yaşama riskinizi azaltabilirsiniz. Düz taban belirtileri de kişiye göre farklılık gösterir. En yaygın görülen belirtisi ayak tabanı ve topukta ağrı olmasıdır. Ayak hareketlerinin kısıtlanması, ayak tabanında şişlik ve kızarıklık da yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. Eğer ayağınızda bu tarz problemler varsa bir doktora danışmanız faydalı olur. Doktor randevusuna kadar her ihtimale karşı düz taban için tabanlık alıp ayakkabınıza yerleştirebilirsiniz. Böylelikle daha rahat bir şekilde yürüyebilirsiniz.

Ortopedik Ayakkabı Modelleri

Düztaban Tedavisinde Ortopedik Ayakkabı Kullanımı

Düztabanlık, ayak kavisinin bozulması ve buna bağlı olarak da ayaktaki tendonların zarar görmesi sonucunda meydana geldiği için dokuların korunması ve ayağın desteklenmesi tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Ayağın desteklenmesi amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.  Ortopedik ayakkabı tabanı kullanımı da hastalara tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Bunların yanı sıra doktorlar hastalara düz taban için ayakkabı önerisi de yapabilir. Düz taban ayaklar için ayakkabı modelleri bulunur. Tedavi sürecinde hastalar bu tarz ayakkabıları giymeyi tercih edebilir. Eğer sıklıkla ayakta duran ya da yürüyüş yapan biriyseniz en rahat yürüyüş ayakkabısı modellerine yönelmeniz de faydalı olur. Yürüyüş ayakkabıları, hafif bir yapıda oldukları için yürüyüş esnasında ayağınızın minimum düzeyde yorulmasını sağlar. Ortopedik özelliğe sahip olmayan ayakkabılarınız ile yürüyüş yapmak istiyorsanız ayakkabın içerisine ortopedik tabanlık yerleştirebilirsiniz. Düz tabanlar için ayakkabı modellerinin de farklı ayak numaralarına uygun olan seçenekleri bulunur.

Erkek Ortopedik Ayakkabı

Düztabanlığa İyi Gelen En Rahat Ayakkabı Modelleri

Doğru ayakkabı seçimi düztabanlık sorununun çözümünde oldukça önemlidir. Ayakkabı firmaları tarafından düz taban ayaklar için ayakkabı modelleri üretilir. En rahat ayakkabı modelini belirlerken doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Ancak ortopedik rahat ayakkabı modellerinin geneli ayağınızı destekleyerek rahat etmesini sağlar. Rahat ortopedik ayakkabı, düztaban problemi yaşayan kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak düztaban problemi yaşamayan kişiler de gündelik hayatlarında daha  konforlu hissetmek için rahat ortopedik spor ayakkabı modellerine yönelebilir. Özellikle spor yaparken yanlış ayakkabı kullanımı düztabanlık sorununa yol açabilir. En rahat spor ayakkabı modelleri genellikle ortopedik özelliğe sahiptir. Bu yüzden ayakkabı seçimi yaparken ortopedik özelliğe sahip olup olmadığına dikkat etmeniz faydalı olur. Erkek rahat ayakkabı ve kadın rahat ayakkabı modelleri geniş bir renk skalasına ve farklı tasarımlara sahiptir. Bu yüzden kendi zevkinize uygun en rahat ortopedik ayakkabı modelini kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.