Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Düz Tabanlığın Zararları Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
20.12.2022

Düz Tabanlığın Zararları Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Ayak kemerleri doğru şekilde gelişmezse, yaşla ve yanlış duruş sebebiyle bir aşınma gerçekleştiyse düz tabanlık oluşabilir. Bu durum genellikle acı vermese de çabuk yorulmaya, adımları doğru atamamaya, spor sırasında zorlanmaya sebep olabilir. “Düz tabanlık nasıl anlaşılır ve tabanlarda düzleşmenin zararları nelerdir?” diye merak ediyorsanız bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Düz Tabanlık Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir kavis görünmeyen ayağın düz taban olduğu kolayca anlaşılabilir. Ancak hekimler, ayakta durduğunuzda, otururken ve yürürken ayak kemerlerinizin durumunu değerlendirerek düz taban olup olmadığınız konusunda size en doğru bilgiyi vereceklerdir. Ayak tabanındaki kavisleri oluşturan kemerler, 6 yaşına kadar oluşur. Bu sebeple aslında tüm bebeklerin düz taban olduğu gözlemlenir. Oluşumda sorun yaşandığında veya adımlar yanlış atıldığında bu kemerin gelişimi zorlaşabilir. “Düz tabanlık neden olur?” diye düşünüyorsanız, bu durumun en önemli nedenin ayak kemerinin aşınması ve yetersiz gelişimi olduğu söylenebilir. Ancak Achille tendomu yaralanmaları, gebelik, romatoid artrit ve obezite gibi sebepler, ayak tabanının düzleşme riskini artırabilir. Hem çocuk hem de yetişkinlerde en yaygın düz taban çeşitleri şöyledir:

Esnek Düz Tabanlık: En yaygın ayak sorunlarından birisi olan esnek düz tabanlıkta ayakta durmadığınız zamanda kemerleri görebilirsiniz. Ancak vücut ağırlığınız ayaklarınıza yöneldiğinde bu kemerler kaybolur. Her iki ayağı da etkileyen bu durum gittikçe kötüleşebilir. Esnek düz taban ayak zararları arasında kemerlerdeki tendonların ve bağların gerilmesi, yırtılması ve şişmesi sayılabilir.

Sert Düz Tabanlık: Sert düz tabana sahip olan kişilerin hem ayakta durduğu hem de oturduğu sırada ayak kemerleri görünmez. Bu durum gençlik yıllarında gelişir ve yaşla birlikte gittikçe kötüleşebilir. Ayaklar yukarı veya aşağı esnetilirken acıyabilir. Aynı zamanda ayakları bir yandan diğer tarafa doğru hareket ettirmek zorlaşabilir.

Bunların yanı sıra düz taban dereceleri, taban kemerindeki aşınmaya göre üç farklı şekilde ifade edilir. 1. derecede taban düzleşmesinde az kemerli, 2. derecede kemersiz, 3. derecede ise dışbükey bir kemerli yapı oluşumu gözlemlenir.

Düz Tabanlık Zararları Nelerdir?

Düz taban belirtileri arasında en yaygın olanları ayak ve bacaklardaki ağrıdır. Diğer belirtiler ile birlikte tabandaki düzleşmenin ayaklara verdiği zararlar şu şekildedir:

Bacak Krampları: Vücut ağırlığını ayaklar taşıdığı için ayak tabanındaki bozulmalar bacakların da daha fazla yorulmasına sebep olabilir. Bu durum da bacak krampları yaşanmasına sebep olabilir.

Ayak Bileğinde Ağrı: Taban düzleştiğinde ayak bileğine olan basınç etkisi artabilir. Bu durum da ayak bileğinde ağrıya sebebiyet verebilir.

Yürüyüşte Ağrı: Ayak kemerlerin vücudun dengesini kurmasına yardımcı olur. Düzleşen ayak tabanı yürüyüşte ayakların dengesini yitirmesine yol açabilir. Bu durum da hem ağrıya hem de ayakların yürüyüş sırasında sıklıkla burkulması sonucunu doğurabilir.

Bu noktada “Düz tabanlık nasıl geçer?” sorusu akıllara gelebilir. Burada yanlış ayakkabı seçiminin de uzun vadede tabanlardaki düzleşmeyi hızlandırabildiğini söylemek gerekir. Bu sebeple vücut ağırlığını taşıyan ayaklar için doğru bir ürün seçmek gerekir. Düz taban ayakkabı çeşitleri, ayaklardaki belirli bölgelerde destek oluşturarak vücudun dengesini kurmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda doğru ayakkabı seçimi, tabanlardaki düzleşmeyle gelen rahatsızlıkları da hafifletmeye katkıda bulunabilir.

Düz Tabanlık İçin Yapılabilecekler

Ağrı gibi semptomları yaşayan düz taban ayaklar için ayakkabı modelleri arasından doğru seçimi yapmak oldukça önemlidir. Doğru ürün seçimi, ayak tabanındaki düzleşmeden oluşan semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Özellikle çok yumuşak ve çok yastıklı olmayan ortopedik ayakkabı çeşitleri, ayakların nötr bir konuma getirilmesine yardımcı olur. Bu ürünler ayakların kıvrımlarına göre şekillendirildiği için yürüyüş sırasında ideal desteği sağlayarak ayak ağrılarının hafiflemesine destek verebilir. Aynı zamanda, parmaklarının rahatça hareket etmesi için gereken alanı sağlayarak ayaklarınızın sıkışmasını engeller. Forelli’nin ihtiyaca yönelik doğru çözümler sunan ürünleri arasında düz taban için ayakkabı modelleri de mevcuttur. Siz de sık sık ayak ağrıları yaşıyorsanız, doğru ayakkabı seçimiyle ayaklarınızın rahat etmesine yardımcı olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.