Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Düz Tabanlar için Ortopedik Ayakkabı Modelleri Nelerdir?
19.08.2022

Düz Tabanlar için Ortopedik Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Çocukların ve yetişkinlerin hareket özgürlüğünü kısıtlayan, ağrılara sebep olabilen, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen düz taban problemi, en doğru ayakkabı seçimi ile hafifletilebilir.

Düz Taban Nedir? Düz Taban Belirtileri Nelerdir?

Ayak bölgesinde kemik, tendon, kas, bağ gibi farklı dokular bir arada bulunur. Ayak tabanına bakıldığında bu dokuların oluşturduğu kemerlerden dolayı oluşan çukurlar görülür. Düz tabanda ise kemer oluşumu daha azdır veya yoktur. Düşük taban olarak da bilinen düz taban, günlük yaşamda vücudun farklı noktalarında bazı ağrılara neden olabilir.

Düz taban belirtileri arasında en sık karşılaşılan ağrıdır. Bilek, baldır, diz, kalça ve bel bölgesindeki ağrılar düz taban kaynaklı olabilir. Ayak izine bakıldığında çukurluğun belirgin olmaması da belirti olarak sayılabilir. Ayakların çabuk yorulması ve ayak şeklinde meydana gelen bozulmalar, düz taban problemi yaşayanların hayatını zorlaştıran etkenlerdir.

Düz Taban Nasıl Anlaşılır?

Düz taban belirtilerinden birini fark ettiğinizde ortopedi uzmanlarından destek alabilirsiniz. Ayak tabanınızı ıslatarak iz bırakan bir zemine veya kağıda basarak ayak izinizi incelemeniz evde yapabileceğiniz uygulamalardan biridir. Ayak tabanınızın tamamı iz bıraktıysa düz taban olabilirsiniz. Bu nedenle uzman desteği almanız gerekebilir. Doktor görüşü, sağlığınız üzerinde doğru karar verebilmeniz için önemlidir. Yaşadığınız ağrıları ve ayak yapınızı inceleyen uzmanlar, günlük yaşamınızı kolaylaştıran ayakkabı önerilerinde bulunabilir. Düz tabanlar için ayakkabı önerisi, ortopedi uzmanı tarafından yapılırsa daha etkili olur. Düz tabanlar için ortopedik ayakkabı kullanımı önemlidir. Ayak tabanında olması gereken kemerlerin yokluğu, vücudun ağırlığını taşıyan noktalarda ağrılara sebep olur. Bu nedenle düz tabanlar için ayakkabı seçimi kritik öneme sahiptir.

Düz Taban Zararları Nelerdir?

• Düz tabanlıların ayak yapısında meydana gelen kemer eksikliği, zamanla hareket kısıtlılığına neden olabilir.

• Bel, bacak, baldır kısımlarında biriken beden yükü nedeniyle ağrılar yaşanabilir.

• Tendonlarda aşırı ödem olabilir bu sorun ayakların daha çok ağrımasına yol açabilir.

• Tendinit, bursit gibi iltihaplar nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

• Bel ve diz problemleri ortaya çıktığında ayak yapısındaki az olan kavis daha görünmez hale gelir. Kavis çöktükçe içe basma ve duruş problemleri oluşabilir.

Düz Tabanlar için Ortopedik Ayakkabı Seçimi

Düz tabanlar için ayakkabı seçimi, ağrıların azaltılması için etkilidir. Ortopedik ayakkabılar, ayağın anatomik yapısına uygun şekilde hazırlandığı için gün boyu konfor sunar. Düz tabanlı kişiler, topuk kısmında 3-5 cm yükseklik bulunan ayakkabı modellerini tercih edebilir. Hafif topuklu yapısı sayesinde bu ayakkabılar, ayağın kemer kısmını destekler ve yaşanan ağrıların azaltılmasında faydalı olur. Düz tabanlar için spor ayakkabı seçerken de hafif topuklu olmasına özen göstermeniz gerekir. Taban kısmında kıvrımları olan ayakkabılar, bedenin yarattığı baskıyı ve ağırlığı ayak üzerinde eşit şekilde dağıtır. Bu sayede bel ve bacak üzerinde yaşanan baskı azaltılmış olur.

Ayak yapınızda var olan sorunlar, günlük yaşam kalitenizi büyük oranda düşürür. Hareket özgürlüğünüzü kısıtlayan, kronik ağrılar yaşamanıza sebep olan ayak problemlerini doğru tespit etmek ve etkili şekilde çözüm bulmak için uzman desteği alabilirsiniz. Ortopedi doktorlarının önerisi ile tercih edeceğiniz ortopedik ayakkabı modelleri, daha konforlu bir yürüyüş deneyimi sunar. Forelli, her probleme özel olarak tasarladığı ortopedik ayakkabı modelleriyle kullanıcılarından tam not almayı başarır. Siz de düz taban sorunu yaşıyorsanız ayak yapınıza en uygun olan modeli satın alabilir, rahat hareket etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.