Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Düz taban ayaklar için ayakkabı tavsiyeleri | ayak sağlığı
15.06.2022

Düz taban ayaklar için ayakkabı tavsiyeleri | ayak sağlığı

Ayak tabanında bulunan tendonların ve bağların uygun şekilde hareket etmemesi nedeniyle oluşan soruna düz tabanlık denir. Bu problemde, ayak kavisinin bulunması gereken nokta yere düz olarak temas etmektedir. Genetik sebeplerden, kas hastalıklarından, uzun süre ayakta kalmaktan ve yanlış ayakkabı kullanımından dolayı düz taban olabilirsiniz. Bu tarz sorunlar yaşayanlar için sağlıklı ayakkabı seçimi, ayak anatomisinin uygun şekilde gelişmesi için çok önemlidir. Özellikle çocukluk ve bebeklik çağlarında rahat ayakkabı seçilmelidir. Ortopedik ayakkabı modelleri, düz taban sorunu yaşayanlar için konforlu bir deneyim sunabilir. İhtiyaca yönelik olarak hazırlanan en iyi ortopedik ayakkabı modelleri sayesinde yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Düz Taban Nelere Yol Açar?

Düz taban sorunu ayak bileği, diz, baldır, kalça ve bel bölgesinde yüksek basınç noktaları oluşturur bu nedenle vücudun ağırlığı eşit şekilde ayak üzerinde dağılmadığı için çeşitli beden ağrıları yaşanabilir. Duruş bozukluğu nedeniyle, ayağın belli bölgeleri daha çabuk aşınır. Ayaklarda sertlik ve uyuşma hissi, bacakların çabuk yorulması, nasırlaşma, yürüme ve denge sorunları yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilir. Fakat düz taban sorunu uygun tedaviler ve gerekli önlemler ile azaltılabilir.

Germe egzersizleri, fizik tedavi seçenekleri, farklı ortezler ve ortopedik ayakkabılar ile düz tabandan kaynaklanan ağrı şikayetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Gün içinde hareket ederken çabuk yorulmayı önlemek, rahat etmek, enerjik hissetmek, kronik vücut ağrılarını azaltmak için uzman desteği faydalı olabilir. Ayakkabı seçerken önemli noktalara özen göstererek konforlu bir gün geçirebilirsiniz.

ortopedik erkek ayakkabı siyah

Düz Taban Olan Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Düz taban ayaklara sahip olanlar hafif topuk desteği olan modelleri kullanabilir. 3-5 cm topuklu ayakkabılar, ayaklarda kavis oluşumu sağladığı için ağrı şikayetlerini azaltabilir. Topuksuz ayakkabıların içinde ise kavis oluşturan kalıpları tercih edebilirsiniz. Burun ve yan kısımları geniş olan, ayağı sıkmayan ortopedik ayakkabı modelleri, düz taban şikayeti için ideal bir kullanım sunar. Kaliteli ve esnek malzemeden üretilen ayakkabılar, gün içinde konforlu bir deneyim yaşamanızı sağlar. Düz tabanlılar, dolgu topuk, düz terlik, sivri burun gibi modellerden uzak durmalıdır.

kadın ortopedik ayakkabı siyah

Düz Taban Çocuklar Nasıl Ayakkabı Tercih Etmeli?

Çocukların ayak gelişimi hızlı şekilde devam eder. Bu nedenle çocuğunuzun ayak yapısında herhangi bir problem olup olmadığına karar vermek için uzman desteği almanız gerekir. Gereksiz yere ortopedik ayakkabı kullanımı yarardan çok zarar getirebilir. Çocuğunuz düz taban ise, esnek ve yumuşak malzemeden üretilen, soruna yönelik tasarlanmış ortopedik ayakkabı modellerini kullanabilirsiniz. Ayak bileği ve farklı bölgeleri sıkmayan ayakkabı tercih etmek, çocukların gelişimi için önemlidir. Ön kısmı yuvarlak ve geniş olan ayakkabılar, ayak parmaklarının gün boyu rahat etmesini sağlar. Çocukların kullanımına uygun altı kaydırmaz taban özelliği olan ortopedik ayakkabılar, her türlü zeminde yüksek tutuş özelliği gösterir. Düz taban yapısına sahip çocuklar için ayakkabı seçerken sert tabanlı modellerden uzak durmanız gerekir. Ağırlık yapan bu ayakkabılar, ayak gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Ortopedik ayakkabılar, uzman tarafından tavsiye edilen ve belli bir anatomik soruna yönelik önerilen modellerdir. Bu sebeple herhangi bir ayak problemi yokken kullanılması zararlı olabilir. Düz taban ayakkabı giymek zararlı mı diye soranlar için ise doktor önerisi gerektiğini söyleyebiliriz. Çocukların şekil bozuklukları ve gelişim aksamaları yaşamaması için uzman kontrolünde ortopedik ayakkabı tercih etmesi önemlidir.

Forelli, taraklı ayak, düz taban gibi problemler için özel tasarım modeller sunar. Kaliteli ve dayanıklı malzemeleri sayesinde kullanıcılarından tam not alır. Düz taban sorunu için özel olarak tasarlanmış ayakkabı modellerinden zevkinize uygun olanları değerlendirebilir, erişilebilir fiyat seçeneği ile hemen satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.