Ayakta Çalışanlar için Ortopedik Ayakkabı Seçimi
30.03.2022

Ayakta Çalışanlar için Ortopedik Ayakkabı Seçimi

Ayakta çalışanlar için ayakkabı seçimi çok önemlidir. Doğru ayakkabı kullanımı, gün boyunca ayak tabanlarınızda oluşan baskının azalmasına ya da önlenmesine yardımcı olur. Hostes, resepsiyon görevlisi, tezgahtar, garson, öğretmenler gibi mesainizin 6 ila 8 saatini ayakta geçiriyorsanız size uygun en iyi ortopedik ayakkabı modelini tercih etmelisiniz.

Erkek Ortopedik Ayakkabı Çeşitleri

Ortopedik İş Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkesin ayak anatomisi kendine özgü olduğu için ilk önce ayak anatominize dikkat etmeniz faydalı olur. Ayak anatominizi keşfetmeye mevcut ayakkabı kullanımınızda ayaklarınızın en çok rahatsız olduğu bölgeleri belirleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin, ayağınızın orta kısmı topuğunuza göre daha fazla ağrı yaşıyor olabilir. Bu durumda tabanınızdaki çukurları dolduran tam ortopedik ayakkabı modelleri sizin için daha uygun olacaktır.

Rahat iş ayakkabısı seçimi için bir diğer konu ayağınızın terlemesi. Eğer ayaklarınız çok terliyorsa hava alan ortopedik ayakkabı modelleri arasından bir seçim yapabilirsiniz. Suni deri yerine gerçek deri ya da hava alan üst yüzey teknolojisine sahip ayakkabılar cildinizin nefes almasına ve terlemenin azalmasına yardımcı olur.

Ayakta çalışılan bir günün sonunda kan dolaşımına bağlı olarak ayaklarda şişme görülebilir. Bu durumda sizin için en rahat ayakkabı esnek dokulu bir ayakkabıdır ancak esnek ayakkabılar genelde ortopedik spor ayakkabı çeşitleri arasında yer alır. Pozisyonunuz gereği klasik bir model giymeniz gerekiyorsa yarım ya da bir beden büyük ayakkabı tercih ederek, daha konforlu bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Erkek Rahat Ayakkabı

Ortopedik Bayan Ayakkabı Seçiminde Öne Çıkan Detaylar

Kadınların vücut ağırlıkları ve kas oranları erkeklerinkinden farklı olduğu için ayakkabı seçiminde de farklı detaylar öne çıkar. Kadınların taban genişliği ve denge göz önüne alınarak bayan modellerinde özel taban desteği bulunur. Özellikle ortopedik anne ayakkabısı kadınlara özel üretilen modeller arasında en klasiklerden biridir.

İşyeri kıyafet kurallarında kadınlar için topuklu ayakkabı zorunluluğu olabilir. Böyle durumlarda topuklarınızın rahat etmesi ve tabanlarınızın zorlanmaması için 4-5 santimden yüksek olmayan topuklu ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde boyunzun biraz daha uzun görünmesini istiyorsanız kalın taban ayakkabılarda da tüm taban kalınlığı 4-5 santime kadar olmalıdır. Daha yüksek tabanlı modeller yürüyüşünüzü ve duruşunuzu etkileyebileceği için uzun süre ayakta kaldığınızda ergonomik sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

Hem erkek hem de bayan fark etmeksizin ayakta çalışanlar için ayakkabı tercihi temel olarak rahatlığa odaklanmalı. Ayakkabı ne kadar güzel olursa olsun size rahat hissettirmiyorsa, gün sonunda bir çok ayak problemine yol açabilir. Rahat ayakkabı tercih ederken ayağınızın sorunlu bölgelerine yönelik olarak ayak sağlığınızı destekleyici ve tabanlarınızdaki basıncı azaltıcı niteliklere sahip modellere yönelebilirsiniz.

Kadın Ortopedik Ayakkabı Modelleri

Erkek Rahat Ayakkabı Modelleri

Kışlık ortopedik erkek ayakkabı seçerken en çok tercih edilen modeller arasında esnek tabanlı bot ve çizmeler yer alır. Esnek tabanlar daha konforlu bir yürüyüş sağlarken aynı zamanda tabanlardaki basıncın azalmasına yardımcı olur. Yazlık modellerde ise mutlaka hava alabilen materyallerden oluşan ayakkabılar tercih edilmelidir.  

Erkekler için konforlu ayakkabı denildiği zaman en rahat spor ayakkabı modelleri akla gelir. Uzun süreli kullanım için tasarlanan spor ayakkabı modelleri tüm çalışma süresini ayakta geçirenler için de konfor sağlar. Özellikle ekstra topuk ve taban desteği bulunan koşu ayakkabıları, uzun süre ayakta durduğunuzda oluşan basıncın emilmesine yardımcı olur.

Spor ayakkabı giymenin uygun olmadığı pozisyonlar için ise ortopedik taban destekli klasik ayakkabılar tercih edilebilir. Ortopedik ayakkabı fiyatları diğer ayakkabılara göre yüksek olsa da sunduğu konfor ve ayak sağlığına katkısı göz önüne alındığında ortopedik ayakkabı tercih ederek, uzun süre kullanabileceğiniz ideal bir seçim yapabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.