Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

20 Haziran 2022
Ayak Sağlığı İçin Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı ?

Ayak sağlığını koruyabilmek için birçok etkene dikkat edilir. Ayağa uygun numara seçilmesi, ayakkabının eklem ve kemik yapısına uygun olması, ortopedik taban tasarımına sahip olan ayakkabıların tercih edilmesi dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayak sağlığının zarar görmesi gün boyunca hareketleri kısıtlar ve hayat kalitesini düşürür. Bedenin ağırlığını gün boyunca taşıyan ayaklarınızın hem şık gözükmesi hem de konforlu olması için ayağı saran ayakkabıların kullanılması gerekir. Siz de ayak sağlığınızı korumak için ayakkabı seçiminin nasıl olması gerektiğini öğrenmek ya da ayakkabı ayağa nasıl oturmalı gibi soruların cevaplarına ulaşmak için detayları inceleyebilir ve tercihinizi yapabilirsiniz.

Ayakkabı Alırken Hangi Ayak Denenmeli?

Ayakkabıların ayak yapınıza uygun olacak şekilde seçilmesi konforunuzu artırır. Taraklı, düz taban, çukur gibi birçok ayak şekli mevcuttur. Bu yüzden ayakkabı alırken ayak yapısı göz önünde bulundurulur. Bazı insanlarda iki ayak arasında numara farkı ya da şekil farklılıkları olabilir. Bu yüzden ayakkabı tercih ederken her iki ayak da denenmelidir. Bu sayede ayakkabın uygunluğunu tam olarak kontrol edebilirsiniz. Tüm günün yorgunluğunu yaşadıktan sonra ayakkabı almaya gidilmemesi önerilir. Gün boyunca hareket etmek ayak şişliğine neden olduğu için her zamanki ayak numaranız olmayabilir ve büyük numara almak gibi bir yanlışlık yapabilirsiniz. Ayak parmaklarınızdan birisi uzun ise ayakkabının uç kısmında boşluk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayakkabının uç kısmındaki boşluk ayağınıza hareket özgürlüğü tanır. Sağlıklı ayakkabı tercihi yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ayağı sıkmadan konforlu bir şekilde modelleri tercih etmektir.

ortopedik kadın ayakkabı gri

Ayakkabı Ayağı Ne Kadar Sıkmalı?

Kadınlar ve erkekler için farklı modelde ayakkabılar üretilir. Kadınların ve erkeklerin doğru ayakkabı tercihi yapmaları ayak sağlığını büyük oranda etkiler. Konforlu ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ayakkabının ayağı ne kadar sıkması gerektiğini bilmektir. Ayakkabınızın parmaklarınızı fazla sıkması form bozukluklarına, nasır oluşumuna vb. problemlere  yol açabilir. Bu yüzden ayakla ayakkabı arasında 1 cm kadar boşluk olması gerekir. Aynı zamanda topuk yüksekliğine de dikkat edilmelidir. Yer hizasında olan ayakkabılar ayağınızı darbelere karşı daha savunmasız hale getirir. Kadın ortopedik ayakkabılar buna uygun şekilde tasarlandığı için güvenlidir ve kullanım kolaylığı sağlar. Uzun süre kullanılabilen ortopedik ayakkabılar sayesinde siz de ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Erkekler için de üretilen erkek ortopedik ayakkabılar arasında da ayağı sıkmayan, yer hizasından uygun ölçüde yüksek ve son derece rahat tasarımları bulabilirsiniz.

ortopedik erkek ayakkabı siyah

Ayağında Nasır Olanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Kadın ve erkeklerde uygun ayakkabı seçilmemesi durumunda nasır oluşumu gözükebilir. Ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimi, ayağın ön kısmında basınca sebep olan topuklu ayakkabıların kullanılması gibi sebepler nasır oluşumuna neden olabilir. Nasır problemi ile uğraşan insanlar, ayakkabılarının taban yapısından formuna kadar dikkat etmesi gerekir. Kullanılan ayakkabının iç ve dış kısmı deriden olabilir. Bu tür ayakkabı modelleri nefes alır ve ayağa hava girmesini sağlar. Rugan, sert deri gibi materyallerden üretilen ayakkabılar yerine nubuk ya da yumuşak derilerden üretilen ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Bu sayede ayağınız ayakkabı içerisinde rahat olacak ve derinize zarar vermeden tüm gün hareket edebileceksiniz. Ayakkabı tercih ederken ön ve yan kısmının dar olmamasına özen göstermelisiniz. Ayağınıza ne kadar hareket özgürlüğü tanırsanız ayak sağlığınızı o kadar koruyabilirsiniz. Ortopedik ayakkabı da tercih ederek derinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Kadınlar için tasarlanan topuklu ayakkabılar ya da erkekler için tasarlanan klasik ayakkabılar yerine ortopedik spor ayakkabı tercihi yapılması tüm insanların daha rahat bir şekilde hareket edebilmesine olanak tanır ve ayak sağlığını korur.

Paylaş :
Blog Yazılarımız

Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

15 Ekim 2023
Gündelik Giyim için En Rahat Erkek Spor Ayakkabılar

Rahatlığına önem veren erkekler için pek çok modelde konforlu ve her kombinle uyum sağlayabilecek tarzda spor ayakkabı çeşitleri bulunur. Erkek spor ayakkabı modelleri gündelik her alanda kullanılabilme özelliğine sahip.

En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

11 Ekim 2023
En Şık Yazlık Ortopedik Terlik Modelleri

Ortopedik terlikler ayağın taşıyıcı noktalarını destekleyerek omurganın ideal pozisyonda olmasını sağlar. Sabo terlik olarak da adlandırılırlar. 

Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

03 Ekim 2023
Konforlu Adımlar için Ortopedik Spor Ayakkabılar

Yoğun hayat koşullarında ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Görünümleri normal spor ayakkabılarla benzeşen ortopedik spor ayakkabılar, ayak anatomisine uygun şekilde tasarlanır.

Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

26 Eylül 2023
Erkek Terlik Modellerinde Avantajlı Fiyatlar

Sıcak havalarda görünümü geliştirmek için rahat ve aynı zamanda şık erkek terlik modelleri öne çıkar. 

Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

19 Eylül 2023
Yazın Vazgeçilmezi Kadın Terlik Modelleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gardıroplarınızdaki ayakkabı seçenekleri de değişmektedir. Sıcak günlerde rahatlık ve konforun ön plana çıktığı terlikler, kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

12 Eylül 2023
Erkek Sandalet Modelleriyle Rahatlığı Keşfedin!

Sandaletler havanın sıcak olduğu zamanlarda kişiye rahatlık sağlamak için kullanılan ayakkabılardır. Erkek sandaletleri pek çok farklı renkte, desende ve değişik malzemelerden üretilir.

Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

04 Eylül 2023
Her Kombine Uygun Kadın Sandalet Modelleri

Topuklu sandalet sevenlerdenseniz vitrinleri süsleyen en yeni topuklu sandalet modelleri tüm yazlık kombinlerde kullanılabilir seçeneklere sahiptir

Ayakta Nasır Neden Oluşur?

21 Ağustos 2023
Ayakta Nasır Neden Oluşur?

Basınç ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen ayak nasırları, deri üzerinde kalınlaşmış ve sertleşmiş bölgeler şeklinde ortaya çıkan bir tür ayak rahatsızlığıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.