Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı
27.06.2022

Ayak Rahatsızlıkları İçin Doğru Ayakkabı Önerileri | Ayak Sağlığı

Gün boyu vücudun ağırlığını taşıyan ayakların sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için doğru ayakkabı seçimi yapılması gerekir. Ayak anatomisine ve yapısına uygun şekilde tercih edilen ayakkabılar, yaşadığınız kronik vücut ağrılarını azaltabilir. Nasır, taraklı ayak, düz taban gibi sorunlar nedeniyle gün içinde bel, omurga, kalça, bacak ağrıları yaşayabilirsiniz. Ayağa göre ayakkabı seçimi, sahip olduğunuz problemi düzeltmek için de önemlidir.

Ayak yapısında meydana gelen sorunları azaltmak için özel seçenekleri değerlendirmeniz gerekir.  Problemli ayaklar için uzman önerisi ile özel olarak ortopedik ayakkabılar tasarlanabilir. Ortopedik ayakkabı modelleri, her ayak sorunu özelinde uygun bir şekilde hazırlanır. Ayak yapısında kalıcı bir hasar oluşmadan önlem almak için ortopedik ayakkabıları kullanabilirsiniz.

Rahat ayakkabı seçenekleri arasında yer alan ortopedik modeller, sadece doktor tavsiyesi ile tercih edilmelidir. Çünkü ortopedik ayakkabı tasarımları, sorunlu ayakların ihtiyaçlarına uygun olan şekilde özel olarak hazırlanır. Vücut ağırlığını ayak tabanına eşit şekilde dağıtarak daha dengeli bir hareket imkanı sunar.

Ayağında Nasır Olanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Nasırlı ayaklar, yoğun çalışma temposuna sahip olanlar için çok acı verici olabilir. Nasırlı ayaklarınızı rahatlatmak için uygun ayakkabı seçmeniz önemlidir. Nasırlı olan ayak bölgelerinin sıkışmasını ve acımasını önlemek için rahat ve esnek tasarımı olan ortopedik ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Yumuşak deri malzemeden üretilen ayakkabılar, ayakların sıkışmasını önler. Hava akışı yaratan yapısı sayesinde cildinizin nefes almasını sağlar.

Ortopedik ayakkabı modellerinin burun, taban ve yan kısımlarında hafif boşluk olması, nasırlı ayak şikayeti olanların kullanımı için idealdir. Ayrıca gelişmiş yastıklama sistemine sahip olan ortopedik ayakkabılar, yere teması azalttığı için nasırlı ayak problemi olanların rahat yürümesine de destek olur. Adımların basıncını azaltan yumuşak köpük tabanlar, yürüme sırasında zeminin sert yapısını daha az hissetmenizi sağlar. Farklı zemin türlerinde yastıklama sistemine sahip ortopedik ayakkabılar ile konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

ortopedik erkek ayakkabı

Ayak Mantarı Olan Nasıl Ayakkabı Giymeli?

Her ayak sorunu farklı klıkları yaratır. Ayak mantarı olan kişiler, kapalı ve hava almayan ayakkabılardan uzak durmalıdır. Plastik, naylon ve sentetik malzeme kullanılarak üretilen ayakkabılar, terlemeye neden olduğu için mantar sorununun artmasına yol açabilir. Ortopedik ayakkabı yapımında kullanılan kaliteli deri malzeme ise, hava akışı sağladığı için mantar sorunu yaşayanları rahatlatabilir. Cildinizin nefes almasını sağlayan hava kanalları ile tasarlanmış modeller, konforlu bir gün geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca ayakkabıları temiz tutmanız, sık sık ayaklarınızı havalandırmanız ve ayak bakımını iyi şekilde yapmanız mantar problemini azaltmak için etkilidir.

ortopedik kadın ayakkabı

Ayağı Sıkan Ayakkabı için Ne Yapılır?

Ayağı sıkan ayakkabılar hem ağrılara hem şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle ayakkabı tercih ederken ayak numaranıza tam uygun olan modelleri almanız gerekir.

Ayağı sıkan ayakkabıyı genişletmek için evde yapabileceğiniz bazı kolay yöntemleri deneyebilirsiniz.

Temizlediğiniz ayakkabıyı su torbaları ile doldurup buzlukta bekletebilirsiniz. Torbada bulunan sular donarken ayakkabının yapıldığı malzeme bir miktar esner. Çift çorap giyerek veya kalın bir çorapla sıkan ayakkabıları kullanarak biraz açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saç kurutma makinesinden destek alarak ayakkabıya ısı uygularken iç kısımdan ayak parmaklarının bulunduğu kısmı açabilirsiniz. Ayakkabı kalıplarından da faydalanmanız mümkündür. Kendi ayak numaranıza göre ayakkabı kalıbı alarak sıkan ayakkabının içine yerleştirmeniz ve birkaç gün bekletmeniz işe yarayabilir. 

Ayak için en rahat ayakkabı, ayağın yapısına ve ihtiyaç duyduğu desteğe uygun olan modellerdir. Ayaklarınızın yapısını analiz etmek ve sorunu doğru şekilde tespit etmek için uzmanlardan destek alabilirsiniz. Ayak anatomisindeki bozulmalar kronik vücut ağrıları yaratabilir. Yaşam kalitenizi düşüren bu ağrıları azaltmak için uygun ortopedik ayakkabı modellerini seçmeniz önemlidir. Forelli, her ihtiyaca özel olarak sunduğu benzersiz ortopedik ayakkabı tasarımları ile öne çıkar. Siz de sahip olduğunuz ayak problemini iyileştirmek ve yaşadığınız ağrıları azaltmak için Forelli’nin sunduğu ortopedik ayakkabı modellerini satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.