Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Ayak Ağrılarına Özel Ayakkabı Nasıl Seçilir?
20.01.2023

Ayak Ağrılarına Özel Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayak ağrısının sebebi direkt olarak ayağınızla alakalı da olmayabilir. Osteoartrit, romatoid artrit ve gut gibi birçok romatizma türü genellikle ayakları etkiler. Bu problemler, yürümeyi daha zor ve acı verici hale getirdiği için hayat kalitenizi düşürür. Yanlış ayakkabı giymek ise bu şikayetleri yalnızca şiddetlendirebilir. Bununla birlikte yanlış ayakkabı ayağınızın şeklini de bozabilir. Ayak ağrılarınız varsa ağrınızın sorununu tespit etmek en önemlisidir. Ayrıca uzman kontrolünde tedaviye başlamanız ve tedavi sırasında ayaklarınızı destekleyecek ve ağrılarınızı hafifletecek bir ayakkabıya sahip olmanız önerilir. Ayakkabı seçiminde ise ağrıya odaklanmalı ve ortopedik ayakkabılar arasından en rahat olanı tercih etmelisiniz.

Ayak Ağrıları için Ayakkabı Nasıl Olmalı?

Ayakkabıda meydana gelen deformasyonlar, ayağınızdaki sorunlar hakkında birçok bilgi verir ve ayak ağrısının nedenlerinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Doğru ayakkabılar ise rahatlamanıza yardımcı olur ve tedavinizi desteklerler. Ayrıca genellikle etkilenen ayağın işlevini iyileştirirler. Ağrıları azaltmak için seçilecek rahat ayakkabı modelleri arasında hafızalı köpük tabana sahip olanlar öne çıkar. Çünkü hafızalı köpük taban ortopedik ayakkabıların özelliği ayağınızın şeklini almak ve ağrıya neden olan baskıyı azaltmaktır. Ayrıca bu tabanlar istenildiği zaman çıkarılabilir.

Ayak ağrıları için ayakkabı seçiminde dikkat edilecek diğer husus ise genişliktir. Ayak ağrılarının sebebi osteoartrit ise eklemlerdeki kıkırdak yıprandığından daha fazla kemik dokusu oluşur ve bu ayak kemiğinin genişlemesine neden olur. Tıpkı halluks valgus probleminin çözümünde olduğu gibi ayakkabılar geniş olmalıdır. Düz taban problemlerinde ise ayak kemeri denen kısım yapısal olarak düzdür ya da bazı sebeplerden ötürü hasarlı olabilir. Bu tür durumlarda ise yumuşak, esnek ve ayağın tüm noktalarını destekleyen bir taban gerekir. Ortopedik ayakkabılarda en önemli kısım tabandır ve her zaman rahat olmanız için taban yapıları pek çok özelliğe sahiptir.

Rahat Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Rahat ayakkabı modellerinin ortak özellikleri taban desteği, nefes alan saya, ayağın şeklini alan ve destek sağlayan iç taban, kaymaz ve elastik dış tabandır. Ayrıca her biri kolaylıkla giyilip çıkarılabilir, bu nedenle tüm gün giymeye uygundur. Öte yandan rahat iş ayakkabısının sahip olması gereken özellikler ise iyi ve yastıklamalı taban, alçak topuk ya da kalın taban, ayakkabı içinde yeterli alan, kemer destekli tabanlık, geniş burun, hafif, esnek ama sağlam malzeme ve nefes alabilir kumaştır. Tüm bu özellikleri karşılayan ortopedik ayakkabılar ayak ağrılarınızı hafifletmek için idealdir. Ayak sağlığı için ayakkabı seçimlerinizde ayak sorunlarınızı göz önünde bulundurmanızı önemlidir. Genel anlamda ortopedik ayakkabı modelleri pek çok soruna yönelik üretilse de size uygun olmayabilir. Bu nedenle ayakkabıların modelleri, içerikleri ve şekillerine göz atmanız ve ayakkabının şeklinin, ayaklarınıza uygun olup olmadığına bakmanız tavsiye edilir.

Ayağa Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ayağa göre ayakkabı seçiminde ağrınız ayak şekliyle alakalı ise göz önünde bulundurmanız gereken tarak, kemer ya da topuk kısmıdır. Örneğin; kemerli, taraklı, halluks valgus olan bir ayak için geniş bir tabana sahip ayakkabılar tavsiye edilir. Böylece parmaklarınıza hareket edecek alan sağlayabilir, olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Öte yandan ayakkabı seçimi tabana göre de yapılabilir. Düz tabanlar için özel üretilen taban destekli ortopedik ayakkabılar çöken tabanı destekler ve ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Ayakkabıların içinde bulunan bu sağlam iç tabanlar ayağınızın tam orta kısmını nazikçe desteklediğinden tüm yük eşit dağıtılır ve sorunlu bölgenin rahatlaması sağlanır. Böylece tüm gün konforlu bir şekilde yürüyebilir, gündelik işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ayağa göre ayakkabı seçimlerinde bir diğer husus ise numara farkı olan ayaklara göre seçimdir. Bu tür durumlarda yarım numara fark olsa dahi her zaman büyük ayağa göre seçim yapılmalıdır. Eğer iki ayağınız da aynı numarada ise tam uyum sağlayan ayakkabı seçmeniz en iyisidir. Siz de ayak sağlığınızı korumak ve ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız, Forelli erkek ortopedik ayakkabı koleksiyonlarına göz atarak en konforlu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.